Kryzys kadrowy jest ogromny. Dr Pobrotyn: Będziemy przez 12 lat kształcić deficyty lekarzy

Autor: JKB • Źródło: Rynek Zdrowia24 października 2021 06:56

Podczas sesji o reformie szpitalnictwa, dr Piotr Pobrotyn, były dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu i ekspert ochrony zdrowia, podjął temat problemów z kadrą medyczną. "Będziemy przez 12 lat kształcić deficyty lekarzy" - podkreślił.

Kryzys kadrowy jest ogromny. Dr Pobrotyn: Będziemy przez 12 lat kształcić deficyty lekarzy
Dr Piotr Pobrotyn o deficycie lekarzy. PAP/ Andrzej Grygiel
  • Jednym z ważniejszych paneli na XVII edycji Forum Rynku Zdrowia był ten poświęcony planowanej reformy szpitalnictwa
  • Zaroszonym gościem, który wziął udział w dyskusji był dr Piotr Pobrotyn, były dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu oraz ekspert ochrony zdrowia
  • - Najpoważniejszą inwestycję, którą powinniśmy zrobić jest kapitał ludzki. Przez 12 lat będziemy kształcić deficyty lekarzy - zaznaczył dr Pobrotyn

Problem z kadrami medycznymi

Jak zaznaczył podczas swojej wypowiedzi dr Piotr Pobrotyn, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na liczne pułapki, które należy wyeliminować. Podkreślił przy tym, że konieczne jest wprowadzenie oceny eksperckiej w zakresie jakości finansów w zarządzaniu szpitalem. 

Dr Pobrotyn wskazał, że blisko 40 proc. pacjentów leży w szpitalach niepotrzebnie, ponieważ mogą być zabezpieczeni poprzez jednodniową opiekę. Warunkiem koniecznym w tym przypadku jest zdaniem eksperta "uwolnienie łóżek".

- Deficyt łóżek opieki długoterminowej jest gigantyczny. Musimy powiedzieć wprost - ekspertyza w jedno miejsce tam, gdzie jest największe doświadczenie, na paru placówkach, które powinny działać jako jeden byt organizacyjno-medyczno-finansowy. Myślę, że wszyscy bylibyśmy wtedy szczęśliwi - powiedział.

Czytaj: XVII Forum Rynku Zdrowia: poznaliśmy laureatów Portretów Polskiej Medycyny 2021

"Będziemy kształcili deficyty lekarzy"

Rozwiązanie zaproponowane przez dra Probotyna ma także drugie ważne znaczenie. Jak wielokrotnie zaznaczał, brakuje kadr medycznych, które będą w stanie obsługiwać najnowocześniejszy sprzęt. Wspomniał bowiem o "deficycie lekarzy".

- Proszę państwa, przez najbliższe 12 lat będzie mnóstwo pięknych szpitali z mnóstwem pięknej technologii, ale nie będzie komu pracować, bo najpoważniejszą inwestycję, którą powinniśmy zrobić jest inwestycja w kapitał ludzki. Przez 12 lat będziemy kształcili deficyty lekarzy i do tego czasu musimy bardzo efektywnie wykorzystać to, czym dysponujemy - przypomniał dr Probotyn.

Rozmówca dodał także, że nie jest zwolennikiem wersji, zgodnie z którą do tych najgorszych placówek będzie wchodzić Agencja, która zrestrukturyzuje ten podmiot. Następnie zostanie on najprawdopodobniej przekształcony w opiekę długoterminową. 

- Skąd weźmiemy personel w kompetencji, który zajmuje się opieką długoterminową? Bo tego personelu w Polsce też nie ma w wystarczającej ilości. Już powinniśmy w sposób uporządkowany system kształcenia zacząć - wspomniał.

Czytaj: Bezpieczeństwo lekowe, neurologia i POZ wśród gorących tematów drugiego dnia XVII Forum Rynku Zdrowia

Szefowa OZZPiP: jestem zmęczona ignorancją władzy

Drobniak na Forum Rynku Zdrowia: papierkiem lakmusowym była i jest pandemia COVID-19

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum