Krytykują plan Radziwiłła: sporo ogólników na polityczne zamówienie

Autor: Wojciech Kuta/Rynek Zdrowia • • 27 lipca 2016 19:13

Także inni nasi rozmówcy zwracają uwagę na "polityczny pośpiech" oraz ogólnikowość wielu przedstawionych rządowi we wtorek (26 lipca) przez ministra Konstantego Radziwiłła rozwiązań w ramach strategii zmian w ochronie zdrowia.

Pożegnanie z ubezpieczeniową fikcją
Dr Jerzy Gryglewicz, ekspert rynku medycznego z Instytutu Organizacji Ochrony Zdrowia Uczelni Łazarskiego pozytywnie ocenia zapowiedź odejścia od swoistej fikcji, jaką stało się w polskich warunkach ubezpieczeniowe finansowanie świadczeń zdrowotnych ze środków publicznych.

Zgodnie z założeniami strategii, dostęp do świadczeń zdrowotnych w publicznym systemie ochrony zdrowia "będzie uprawnieniem obywatelskim, albo nawet szerzej - rezydenckim"

- Odsetek osób, którym nie przysługuje prawo do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym jest tak niewielki, że praktycznie nie ma znaczenia dla całego systemu - podkreśla Jerzy Gryglewicz.

Przypomina, że wcześniej także koalicja PO-PSL rozważała możliwość rozszerzenia uprawnień do korzystania z publicznej ochrony zdrowia na wszystkich obywateli.

- Właściwie już od czasu rządów SLD następował powolny demontaż systemu ubezpieczeniowego i odbierania Narodowemu Funduszowi Zdrowia niezależności. Obecnie NFZ jest w zasadzie pozbawiony decyzyjności - stwierdza ekspert.

Jego zdaniem planowane utworzenie specjalnej zakładki budżetowej na ochronę zdrowia samo w sobie nie stanowi żadnego zagrożenia.

- Plusem jest także przewidywane wdrożenie poziomów referencyjnych szpitali (lecznice powiatowe, ponadpowiatowe, regionalne, wojewódzkie i kliniczne - red.) oraz przypisanie im określonych zadań do realizacji. Tworzeniu sensownej struktury szpitali, zgodnej z rzeczywistymi potrzebami, sprzyjać będą też mapy potrzeb zdrowotnych - uważa dr Gryglewicz.

Lekarze rodzinni strzelają sobie samobója?
Wskazuje natomiast, że fatalne w skutkach może się okazać zapowiadane przyporządkowanie budżetu na specjalistykę lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej.

Czytaj: Konstanty Radziwiłł przedstawił rządowi strategię zmian w ochronie zdrowia

- Oczywiście kolejki do specjalistów są wielkim problemem, jednak zaproponowano zły sposób jego rozwiązania, czyli reglamentowanie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) poprzez lekarzy POZ. Spowoduje to jeszcze większe większe ograniczenia w dostępu do specjalistów - tłumaczy.

Dodaje: - Ten zamysł może negatywnie odbić się całym projekcie reformy i wywoła wściekłość pacjentów, gdyż u specjalistów będą się leczyć przede wszystkim ci, których będzie na to stać.

Kolejną konsekwencją tej planowanej zmiany - w ocenie Gryglewicza - będzie kierowanie przez lekarzy rodzinnych większej liczby pacjentów do szpitali niż do specjalistów. Istotny wzrost hospitalizacji to duże obciążenie finansowe.

- Model, w którym praktycznie wyeliminowano AOS na rzecz szpitali, funkcjonuje w Austrii, a system ochrony zdrowia w tym kraju jest najbardziej zadłużonym w Europie - ostrzega ekspert.

- Proponowane rozwiązanie to samobójczy gol, jaki strzelają sobie sami lekarze rodzinni w Polsce. Placówki POZ - ze względu na ich wysoką rentowność - będą na szeroką skalę otwierane przez szpitale. Takiej konkurencji nie wytrzymają mniejsze praktyki lekarzy rodzinnych, gdyż pacjenci będą bardziej skłonni zapisywać się do przyszpitalnych jednostek POZ - przewiduje nasz rozmówca.

Jerzy Gryglewicz negatywnie ocenia także planowane budżetowanie leczenia szpitalnego. - Takie zasady mogą obniżyć efektywność szpitali. Tym bardziej, że minister Radziwiłł zapowiedział już, że nie ma co liczyć, przy takim rozwiązaniu, na finansowanie świadczeń ponadlimitowych - przypomina.

Zdaniem eksperta ogłoszony 26 lipca projekt zmian w ochronie zdrowia nie został poprzedzony rzetelną debatą i powstał na polityczne zamówienie. - Plan wzbudza ogromne zaniepokojenie, m.in. wśród lekarzy. Tymczasem bez akceptacji tego środowiska tak poważnych zmian w systemie nie da się przeprowadzić - zaznacza Jerzy Gryglewicz.

To są na razie dość ogólnikowe założenia
Także Marek Balicki, kierownik Wolskiego Centrum Zdrowia Psychicznego Szpitala Wolskiego w Warszawie, były minister zdrowia, nie ukrywa, że jest zaskoczony sposobem ogłoszenia „planu Radziwiłła”.

- Biorę udział w pracach zespołu ds. ochrony zdrowia w ramach Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, tymczasem o tym projekcie dowiedziałem się z mediów - mówi Rynkowi Zdrowia Marek Balicki.

W jego opinii resort zdrowia powinien nie tylko szerzej konsultować planowaną reformę, ale także przedstawić zdecydowanie bardziej szczegółowy plan.

- Po 9 miesiącach, bo tyle trwają już rządy PiS, mogliśmy się spodziewać „rozwiązania ciąży”, czyli prezentacji szczegółowych rozwiązań w ramach planowanej reformy. Niestety, na razie poznaliśmy dość ogólnikowe założenia - stwierdza.

Podobnie jak inni nasi rozmówcy, Marek Balicki wskazuje, że plusem projektu jest objęcie uprawnieniem do leczenia w ramach publicznego systemu wszystkich obywateli. - Mam nadzieję, że to uprawnienie dotyczy nie tylko podstawowej opieki, ale każdego rodzaju świadczeń - zaznacza.

Więcej minusów i niewiadomych niż plusów
Dodaje, że pozytywne jest również dostrzeżenie konieczności zmian zasad finansowania szpitali. Jednak, jego zdaniem, zaproponowane rozwiązanie polegające m.in. na częściowym "zabudżetowaniu" (zamiast dotychczasowego finansowania pojedynczych hospitalizacji szpitale otrzymają ryczałt na leczenie pacjentów w określonych zakresach - red.) nie zawiera konkretów.

- Np. w Belgii szpitale są finansowane dwoma strumieniami: jeden dotyczy kosztów stałych, a drugi obejmuje koszty udzielanych świadczeń. Natomiast w planie ministra Radziwiłła szpital otrzyma budżet, ale nie wiemy, w jaki sposób będą określane i przydzielane zadania dla poszczególnych placówek - mówi były minister zdrowia.

Zwraca uwagę, że przewidywane zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej nie wróżą ich skuteczności, gdyż mogą tworzyć administracyjne bariery w dostępie do lekarzy specjalistów.

- Jeżeli ten rząd chce przegrać wybory wskutek niezadowolenia pacjentów z ochrony zdrowia, to w tym programie jest wiele elementów, które mogą się do tego przyczynić - ostrzega Marek Balicki.

Krytycznie odnosi się także do planowanych zasad wdrożenia poziomów referencyjności szpitali. - Rzeczywistość jest zbyt złożona, aby sztywno ustalać takie poziomy. Szpitale łączą różne zakresy działalności, dlatego większy sens miałoby opracowanie zasad referencyjności oddziałów - tłumaczy.

Wskazuje zarazem, że planowane przez resort zdrowia tworzenie sieci szpitali jest konieczne. Problem w tym, że nadal nie znamy m.in. szczegółowych kryteriów kwalifikowania placówek do takiej sieci.

Skuteczną reformę wymusi ulica?
Z kolei w ocenie Krzysztofa Bukiela, przewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy jedynym logicznie i w pełni uzasadnionym elementem przedstawionego 26 lipca planu jest wspomniane zapewnienie dostępu do świadczeń w publicznym systemie ochrony zdrowia jako uprawnienia obywatelskiego.

Podkreśla, że pozostałe elementy tego programu mają charakter propagandowy i cofają system opieki zdrowotnej do okresu sprzed reformy przeprowadzonej pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. - Budżetowanie szpitali oraz rejonizacja usług medycznych nie sprawdziły się, więc nie wracajmy do tych pomysłów - apeluje Krzysztof Bukiel.

Uważa, że przekazanie pieniędzy dla POZ kosztem opieki specjalistycznej jest wątpliwe pod względem etycznym: - Straci na tym pacjent, bo zostanie pozbawiony prawa wyboru lekarza, u którego chce się leczyć - zaznacza przewodniczący OZZL.

- Rozumiem, że w ten sposób rządzący chcą ograniczyć nadmierny popyt na świadczenia. Nie rozwiążą jednak tego problemu, jeśli nie sięgną po najskuteczniejszą metodę w tej materii, czyli współpłacenie - dodaje.

Zaznacza, że planowana likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia i zastąpienie oddziałów wojewódzkich NFZ Wojewódzkimi Urzędami Zdrowia jest zmianą pozorną i fasadową. - Realną i skuteczną reformę być może wymuszą na rządzących ostre, masowe protesty środowisk medycznych i pacjentów - uważa Krzysztof Bukiel.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum