Krytyczna sytuacja szpitala dziecięcego. 1 stycznia odchodzi 77 lekarzy

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, OZZL13 grudnia 2021 11:00

Masowe wypowiedzenia lekarzy i pogłębiający się kryzys jednego z najważniejszych szpitali dziecięcych w Polsce. OZZL alarmuje do ministra zdrowia, że placówka w Krakowie - Prokocimiu może nie doczekać planowanej przez resort reformy szpitalnictwa w Polsce. -  77 lekarzy złożyło wypowiedzenia z pracy, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku - ostrzega związek.

Krytyczna sytuacja szpitala dziecięcego. 1 stycznia odchodzi 77 lekarzy
Ambulans przed Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie, Fot. PAP/Łukasz Gągulski
  • Masowe wypowiedzenia lekarzy i pogłębiający się kryzys jednego z najważniejszych szpitali dziecięcych w Polsce -  Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego (USD) w Krakowie – Prokocimiu
  • Jak informuje OZZL w placówce 77 lekarzy złożyło wypowiedzenia z pracy, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku
  • 13 grudnia OZZL alarmuje do ministra zdrowia, że szpital może nie doczekać planowanej przez resort reformy szpitalnictwa w Polsce
  • Wypowiedzenia spowodują konieczność zamknięcia kilku oddziałów Szpitala - wskazuje szef związku

Sprawdź: Od 2022 zmiany w ZUS, które dotkną miliony Polaków. To trzeba wiedzieć

Zwolnienie lekarskie z nowego powodu od 2022 roku

L4 bez zasiłku chorobowego. Od 2022 ważne zmiany w zwolnieniach lekarskich

Krytyczna sytuacja szpitala dziecięcego. OZZL alarmuje do MZ

W grudniu w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. Do dokumentu nawiązuje szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w piśmie przesłanym 13 grudnia do ministra zdrowia oraz mediów.

- Ustawa reformująca szpitalnictwo ma doprowadzić do poprawy efektywności szpitali i jakości udzielanych przez nich świadczeń. Jednak, aby ustawa przyniosła efekty, musi minąć wiele czasu i niektóre ze szpitali mogą tego nie doczekać. Należy do nich Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie Prokocimiu - wskazuje Krzysztof Bukiel.

Jak wylicza "z powodu złych warunków, w jakich funkcjonuje szpital, stanowiących zagrożenie dla pacjentów i personelu medycznego, 77 lekarzy złożyło wypowiedzenia z pracy, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku"

- To spowoduje konieczność zamknięcia kilku oddziałów Szpitala. Lekarze apelowali do Pana i Prezesa NFZ, aby natychmiast podnieść wycenę świadczeń wykonywanych przez szpital, bo dzisiaj jest ona znacznie zaniżona w stosunku do kosztów, jakie trzeba ponieść przy ich udzielaniu. To powoduje deficyt finansowy szpitala, zmuszający dyrekcję do drastycznych oszczędności, głównie na zatrudnieniu odpowiedniej liczby personelu i na odpowiednich płacach - czytamy w piśmie.

Wcześniej pisaliśmy: Krytyczna sytuacja szpitali dziecięcych w Polsce. OZZL zwołuje nadzwyczajne spotkanie

Szpitale dziecięce czeka paraliż. Kryzys z Prokocimia rozleje się na cały kraj

Szpitala nie stać na podwyżki bez interwencji MZ i NFZ

Jak przekonuje Bukiel lekarze, którzy zwolnili się z pracy otrzymują minimalne, zapewnione ustawą, pensje zasadnicze.

- W roku 2018 stanowiły one 1,6 przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, dzisiaj – 1,31. Dyrektor Szpitala w Prokocimiu nie jest w stanie zaproponować zwalniającym się lekarzom wyższych wynagrodzeń z powodu – wspomnianej wyżej – zaniżonej wyceny świadczeń. Problem szpitala w Prokocimiu nie zostanie rozwiązany bez Pana udziału i bez podwyższenia wyceny świadczeń - pisze do ministra zdrowia przewodniczący OZZL.

Pyta również, jak w kontekście planowanej reformy szpitalnictwa, "Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie ma zatrudnić wysokiej klasy lekarzy specjalistów, jeżeli proponowane im pensje należą do najniższych możliwych?"

Bukiel przywołuje rządowe podwyżki dla ekspertów do spraw cyberbezpieczeństwa i cytuje słowa ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego:  „Chodzi też o to, aby tych ekspertów, których mamy, którzy są świetnymi fachowcami, których Polska wykształciła, wyszkoliła, utrzymać i odeprzeć konkurencję od strony rynku prywatnego".

-Zupełnie podobnie jest w odniesieniu do publicznej ochrony zdrowia, w tym zwłaszcza do wysokospecjalistycznych, wręcz unikatowych szpitali, jakim jest np. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie. Jeżeli ma on być nadal szpitalem udzielającym wysokospecjalistycznych świadczeń zdrowotnych na wysokim poziomie, to muszą w nim pracować wysokiej klasy specjaliści - argumentuje szef OZZL. 

- Nie można pozwolić na ich ucieczkę do sektora prywatnego. Apelujemy do Pana Ministra jako przedstawiciela Rządu RP o podjęcie podobnych kroków. Zdrowie Polaków, w tym polskich dzieci nie jest mniej ważne niż cyberbezpieczeństwo - dodaje.

Czytaj także: Zostawili mu w ranie 4 cm łańcucha od piły. Interweniuje Rzecznik Praw Pacjenta

Ruszyły skierowania na szczepienia 5-latków. Do 14 grudnia dedykowane terminy

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum