Piotr Bromber: "Pakiet dla Młodych" ma zachęcać do studiowania

Autor: • Źródło: PAP25 maja 2022 18:10

- Ministerstwo Zdrowia pracuje nad "Pakietem dla Młodych"", który ma zachęcać do studiowania medycyny i nabycia praktycznych umiejętności przed pójściem na specjalizację - powiedział wiceminister Piotr Bromber w czasie środowego posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia.

Piotr Bromber: "Pakiet dla Młodych" ma zachęcać do studiowania
MZ przygotowuje "Pakiet dla Młodych" dla studentów medycyny Fot. Shutterstock
  • W środę - 25 lipca - w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia poruszono temat kształcenia lekarzy, zmian w programie i organizacji studiów oraz zasad specjalizacji i pozyskiwania akredytacji
  • Ogólna liczba studentów na kierunku lekarskim wynosi przeszło 39 tys. - wyliczał wiceminister zdrowia Piotr Bromber
  • Podkreślił, iż Ministerstwo Zdrowia przygotowało dla studentów tzw. "Pakiet dla Młodych", który ma zachęcać i przekonywać do studiowania medycyny, który ma składać się z pięciu elementów
  • Wiceminister zapowiedział, że planowane są także zmiany kształcenia podyplomowego. - Do końca lipca musimy zatwierdzić nowe programy specjalizacyjne - powiedział Bromber

Pakiet dla Młodych ma zachęcić do studiowania medycyny

W czasie środowego - 25 maja - posiedzenia Komisja Zdrowia rozpatrzyła informacje wiceministra zdrowia na temat kształcenia lekarzy, zmian w programie i organizacji studiów oraz zasad specjalizacji i pozyskiwania akredytacji.

- Ogólna liczba studentów na kierunku lekarskim wynosi przeszło 39 tys., w tym na uczelniach publicznych 37 tys., z tego na uczelniach bezpłatnych kształci się ponad 25 tys. studentów - powiedział Brobmer. Zaznaczył, że od roku 2015 wzrosła liczba studenta o 7 tys.740 osób.

Poinformował, że obecnie na kierunku lekarsko-dentystycznym kształci się 5704 studentów, w tym na bezpłatnie 3864. Od roku 2015 ich liczba wzrosła o 233 osoby.

Bromber powiedział, że MZ przygotowało dla studentów tzw. "Pakiet dla Młodych", który ma zachęcać i przekonywać do studiowania medycyny, a podczas jej studiowania ułatwiać tę ścieżkę. Wyjaśnił, że pakiet składa się z pięciu elementów.

- Jednym z nich jest kredyt dla studentów, którego uruchomienie zakładamy jeszcze w tym roku akademickim - zapowiedział wiceminister zdrowia.

Poinformował, że została podpisana umowa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. - Zakładamy, że pod koniec maja jeden z banków komercyjnych, z którym toczą się rozmowy, zatwierdzi produkt i ruszy akcja informacyjna i promocyjna - dodał Bromber.

Zamiany w standardach kształcenia 

Powiedział, że "Pakiet dla Młodych" zakłada również zamiany w standardach kształcenia.

- Interdyscyplinarny zespół, który zajął się tym tematem, zakończył prace przedkładając je MEiN, który pracuje nad przygotowaniem stosownego rozporządzenia - zapowiedział.

Dodał, że pakiet obejmuje także projekt "Praca dla studenta", który zakłada dodatkowe fakultatywne szkolenia i produkt "Młody Dydaktyk", poprzez który MZ chce zachęcić młodych do pracy dydaktycznej.

Zwiększenie liczby studentów na kierunkach medycznych wymaga poszerzenia kadry

Wiceminister zdrowia powiedział, że w ramach zwiększania kompetencji i umiejętności tzw. miękkich, czyli komunikacji z pacjentem i między zawodami, radzenia sobie ze stresem i odpowiedzialnością oraz pozyskiwania grantów na działalność naukową, przygotowano trzy moduły.

- Pierwszy, dotyczący komunikacji, realizowany jest przez zajęcia fakultatywne. Zajęciami z radzenia sobie ze stresem i odpowiedzialnością zawodową ma zająć się Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, zaś grantami Agencja Badań Medycznych - wyjaśnił Bromber.

Zaznaczył, że zwiększenie liczby studentów na kierunkach medycznych wymaga poszerzenia kadry naukowej.

- Pracujemy nad systemem zachęt do pozostania na uczelni i prowadzenia zajęć dydaktycznych nie tylko po zakończeniu studiów, ale nawet już w ich trakcie - powiedział Bromber. Wspomniał, że rozważana jest możliwość, aby studenci szóstego roku mogli prowadzić zajęcia z kolegami z młodszych lat.

Pakiet dla Młodych. Do końca lipca nowe programy specjalizacyjne

Zaznaczył, że "Pakiet dla Młodych" ma stworzyć ludziom młodym lepszej perspektywy do startu w zawodzie oraz upraktycznienie studiów. Powiedział, że w tym celu przesunięto liczbę godzin z przedmiotów teoretycznych na rzecz przedmiotów praktycznych.

- Jest plan wprowadzenia obowiązkowego egzaminu praktycznego na szóstym roku studiów - powiedział Bromber.

Zapowiedział, że planowane są także zmiany kształcenia podyplomowego.

- Do końca lipca musimy zatwierdzić nowe programy specjalizacyjne - powiedział wiceminister zdrowia.

Przypomniał, że "od jesieni będzie centralny nabór na specjalizacje".

Przewodniczący Komisji Zdrowia Tomasz Latos (PiS) zwrócił uwagę, że uczelnie są samodzielne, a zmiana programowa musi być dokonywana w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji i Nauki.

Wyraził także obawy wobec nauki studentów przez studentów, chyba, że uruchomione zostaną nowe mechanizmy. Zaapelował także o przywrócenie stażu podyplomowego.

- Kwestią dyskusji jest to, jak on powinien wyglądać - powiedział Latos.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum