×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kraska zapowiada transporty leków, tlenu i krwi na Ukrainę. Wyjedzie też pociąg sanitarny

Autor: Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek Zdrowia02 marca 2022 17:02Aktualizacja: 02 marca 2022 21:24

Kolejny transport leków i środków medycznych do ogarniętej wojną Ukrainy zapowiedział w środę, 2 marca, wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska. W najbliższych dniach za wschodnią granicę ponownie wyjedzie też specjalny pociąg sanitarny. W drodze powrotnej, tak jak poprzednim razem, zabierze ze sobą kobiety i dzieci.

Kraska zapowiada transporty leków, tlenu i krwi na Ukrainę. Wyjedzie też pociąg sanitarny
Ukraińscy uchodźcy oczekują na transport na dworcu Lwów Główny Fot. PAP/Vitaliy Hrabar

 

Waldemar Kraska o pomocy medycznej dla Ukrainy: Działamy dwutorowo 

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wyjaśnił dziś na konferencji prasowej w Warszawie, że pomoc poszkodowanym w wojnie Ukraińcom przebiega dwutorowo.

- Pomagamy zarówno obywatelom, którzy są uwikłani w wojnę w swojej ojczyźnie, jak i tym, którzy trafili już do Polski - tłumaczył .

Jak zapewnia, resort pozostaje w stałym kontakcie z ukraińskim ministerstwem zdrowia oraz ambasadą Ukrainy w Polsce, które przekazują na bieżąco informacje o zapotrzebowaniu na leki i środki medyczne.

- Dzięki dobrej współpracy udaje nam się te bieżące potrzeby zabezpieczać - zapewnił Kraska. 

Kraska: wyjadą kolejne zapasy krwi, tlenu i pociąg sanitarny

3 i 4 marca z Polski wyjedzie 9 ambulansów - 4 do Lwowa, 5 do Iwano-Frankiwska. Łącznie w najbliższych dniach za wschodnią granicę wysłanych zostanie 21 pojazdów. 

Rządowa agencja rezerw przekaże butle z tlenem, której zapotrzebowanie zgłosiła strona ukraińska. Niewykluczone, że odbędą się także kolejne transporty zapasów krwi. 

- Pierwsza partia krwi została wysłana, aczkolwiek strona ukraińska na tę chwilę takich potrzeb nie zgłasza. Potrzebują raczej środków do jej pobierania i przechowywania. Takie pojemniki i odczynniki zostały już wysłane, bo osób również na Ukrainie, które chcą oddać krew w tych trudnych dla nich czasach, jest bardzo dużo - mówił podczas konferencji Waldemar Kraska.

Równocześnie wiceminister podkreślił, że pomoc medyczna kierowana na Ukrainę jest przekazywana konkretnym szpitalom i dotyczy konkretnych potrzeb.

Waldemar Kraska zapowiedział także kolejny kurs pociągu sanitarnego na Ukrainę. W drodze powrotnej, podobnie jak poprzednim razem, zabierze ze sobą do Polski kobiety i dzieci. 

- W strefie przygranicznej tych osób jest bardzo dużo - mówił. Działacze resortu chcą, aby kobiety i dzieci specjalnymi pociągami dojeżdżały do granicy i zostały następnie objęte opieką. 

Przy każdym punkcie recepcyjnym utworzony jest punkt medyczny, w którym udzielana jest poszkodowanym pierwsza pomoc. W duże skupiska Ukraińców rząd wyśle szczepionkobusy. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum