Kraska zapowiada transporty leków, tlenu i krwi na Ukrainę. Wyjedzie też pociąg sanitarny
Kolejny transport leków i środków medycznych do ogarniętej wojną Ukrainy zapowiedział w środę, 2 marca, wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska. W najbliższych dniach za wschodnią granicę ponownie wyjedzie też specjalny pociąg sanitarny. W drodze powrotnej, tak jak poprzednim razem, zabierze ze sobą kobiety i dzieci.

Waldemar Kraska o pomocy medycznej dla Ukrainy: Działamy dwutorowo
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wyjaśnił dziś na konferencji prasowej w Warszawie, że pomoc poszkodowanym w wojnie Ukraińcom przebiega dwutorowo.
- Pomagamy zarówno obywatelom, którzy są uwikłani w wojnę w swojej ojczyźnie, jak i tym, którzy trafili już do Polski - tłumaczył .
Jak zapewnia, resort pozostaje w stałym kontakcie z ukraińskim ministerstwem zdrowia oraz ambasadą Ukrainy w Polsce, które przekazują na bieżąco informacje o zapotrzebowaniu na leki i środki medyczne.
- Dzięki dobrej współpracy udaje nam się te bieżące potrzeby zabezpieczać - zapewnił Kraska.
Kraska: wyjadą kolejne zapasy krwi, tlenu i pociąg sanitarny
3 i 4 marca z Polski wyjedzie 9 ambulansów - 4 do Lwowa, 5 do Iwano-Frankiwska. Łącznie w najbliższych dniach za wschodnią granicę wysłanych zostanie 21 pojazdów.
Rządowa agencja rezerw przekaże butle z tlenem, której zapotrzebowanie zgłosiła strona ukraińska. Niewykluczone, że odbędą się także kolejne transporty zapasów krwi.
- Pierwsza partia krwi została wysłana, aczkolwiek strona ukraińska na tę chwilę takich potrzeb nie zgłasza. Potrzebują raczej środków do jej pobierania i przechowywania. Takie pojemniki i odczynniki zostały już wysłane, bo osób również na Ukrainie, które chcą oddać krew w tych trudnych dla nich czasach, jest bardzo dużo - mówił podczas konferencji Waldemar Kraska.
Równocześnie wiceminister podkreślił, że pomoc medyczna kierowana na Ukrainę jest przekazywana konkretnym szpitalom i dotyczy konkretnych potrzeb.
Waldemar Kraska zapowiedział także kolejny kurs pociągu sanitarnego na Ukrainę. W drodze powrotnej, podobnie jak poprzednim razem, zabierze ze sobą do Polski kobiety i dzieci.
- W strefie przygranicznej tych osób jest bardzo dużo - mówił. Działacze resortu chcą, aby kobiety i dzieci specjalnymi pociągami dojeżdżały do granicy i zostały następnie objęte opieką.
Przy każdym punkcie recepcyjnym utworzony jest punkt medyczny, w którym udzielana jest poszkodowanym pierwsza pomoc. W duże skupiska Ukraińców rząd wyśle szczepionkobusy.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)