Kraska: uszczegółowimy rolę lekarza rodzinnego w strategii walki z Covid-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 października 2020 10:59

Czwartkowe rozmowy w Ministerstwie Zdrowia uszczegółowią rolę lekarza rodzinnego w jesiennej strategii walki z Covid-19 - podkreślił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dobra organizacja w poradniach pozwoli na to, aby tzw. pacjenci covidowi nie kontaktowali się z pozostałymi - dodał.

Kraska: uszczegółowimy rolę lekarza rodzinnego w strategii walki z Covid-19
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Kraska powiedział w Polskim Radiu 24, że w związku z przyrostem zakażeń koronawirsuem w szpitalach przybywa pacjentów z Covid-19. Podkreślił, że to właśnie z uwagi na spodziewany przyrost powstała nowa strategia, która włączyła do walki z Covid-19 praktycznie wszystkie szpitale w Polsce - od miejsc w placówkach sieci szpitali na pierwszym poziomie zabezpieczenia, po szpitale wysokospecjalistyczne na poziomie trzecim.

Resort zdrowia we wtorek zapowiedział, że w jesiennej strategii walki z epidemią zmieni się także schemat prowadzenia pacjenta z koronawirusem. Minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśniał, że po zmianie pacjent z dodatnim wynikiem testu wróci do lekarza POZ lub do szpitala na pierwszym poziomie. Lekarz oceni następnie jego stan zdrowia. Jeśli choroba będzie przebiegać bezobjawowo lub skąpoobjawowo, wówczas lekarz będzie mógł skierować pacjenta na izolację domową. Jeśli objawy będą wyraźne, lekarz będzie decydował, czy skieruje go do szpitala zakaźnego lub do szpitala trzeciego stopnia.

Wiceszef resortu zdrowia zapytany został, czy lekarze rodzinni są gotowi do tego, aby pomagać zarówno pacjentom covidowym, jak i tym zgłaszającym się z innymi dolegliwościami. Kraska zaznaczył, że rola lekarzy rodzinnych ma zostać uszczegółowiona na czwartkowym spotkaniu z ich przedstawicielami w ministerstwie.

- Nie wyobrażamy sobie, żeby w okresie jesiennym, kiedy jest dużo infekcji, jest dużo przeziębień, ale oczywiście jest także koronawirus, żeby lekarz rodzinny nie brał udziału w walce z Covidem - podkreślił wiceminister zdrowia.

Zaznaczył, że pacjenci bez objawów lub ze skąpymi objawami choroby także powinni być pod opieką lekarza. - Oczywiście, są także inne schorzenia, więc myślę, że dobra organizacja pracy w poszczególnych praktykach lekarzy rodzinnych pozwoli na to, aby ci pacjenci ze sobą się nie kontaktowali. Wiem, że wiele poradni lekarzy rodzinnych już to wdrożyło, to doskonale działa - stwierdził.

Dodał, że czwartkowe rozmowy "na pewno uszczegółowią rolę lekarza rodzinnego w tej naszej jesiennej strategii".

Minister zdrowia, zapowiadając we wtorek zmianę schematu prowadzenia pacjenta z dodatnim wynikiem testu, wyjaśniał, że jest ona efektem m.in. sygnałów od lekarzy zakaźników. Poprzedni model - dodał - który polegał na kierowaniu pacjenta z dodatnim wynikiem do szpitala zakaźnego, przy dużej liczbie zakażeń (dziennie ponad 1000) okazał się problemem. Specjalne rozporządzenia, w których zostanie opisany schemat postępowania z pacjentem podejrzanym o zakażenie i ze stwierdzonym zakażeniem, mają powstać do końca tygodnia.

Agnieszka Ziemska (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum