×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kraska tłumaczy zmiany w przychodniach statystyką: na jeden POZ przypada mniej niż 1 pacjent dziennie

Autor: JPP • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 26 stycznia 2022 13:06Zaktualizowano: 26 stycznia 2022 13:29

Wiceminister zdrowia tłumaczył zmiany w POZ statystyką. - Mamy dziś 50 tys. zakażeń, 15 proc. to osoby powyżej 60 roku życia – daje nam to 7,5 tys. zakażeń. Mamy blisko 10 tys. POZ w Polsce. Statystycznie na jeden POZ przypada mniej niż 1 pacjent dziennie - tłumaczył i podkreślał: liczby są nieubłagane.

Kraska tłumaczy zmiany w przychodniach statystyką: na jeden POZ przypada mniej niż 1 pacjent dziennie
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia w Sejmie Fot. PAP/Rafał Guz
  • Wiceminister zdrowia w środę, 26 stycznia, tłumaczył na Sejmowej Komisji Zdrowia zmiany w przychodnich. Chodzi o obowiązek bezpośredniego badania, które lekarz POZ ma wykonać u pacjenta po 60 roku życia, u którego potwierdzono COVID-19
  • Jak wskazywał 15 proc. zakażeń dziennie, to zakażenia u osób powyżej 60 roku życia. - Mamy dziś 50 tys. zakażeń, 15 proc. to osoby powyżej 60 roku życia – daje nam to 7,5 tys. zakażeń - tłumaczył Waldemar Kraska
  • I podsumowywał: Mamy blisko 10 tys. POZ w Polsce. Statystycznie na jeden POZ przypada mniej niż 1 pacjent dziennie
  • To są liczby, które chyba do państwa przemawiają i jeżeli chcemy zadbać o tę grupę, która przegrywa tę walkę, to jednego pacjenta dziennie lekarz POZ może zbadać.

Kraska tłumaczy zmiany w przychodniach statystyką. "Liczby są nieubłagane"

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w środę, 26 stycznia, tłumaczył na Sejmowej Komisji Zdrowia zmiany w przychodnich. Chodzi o obowiązek bezpośredniego badania, które lekarz POZ ma wykonać u pacjenta po 60 roku życia, u którego potwierdzono COVID-19. Na przeprowadzenie badania - w domu, albo w POZ - medyk ma 48 godzin.

- Ja nie jestem matematykiem, ale czasem posługuje się statystyką i muszę pokazać, dlaczego zdecydowaliśmy się na ten krok, bo to nie jest przypadek - zaczął Kraska i przedstawił ministerialną logikę:

- Jeżeli popatrzymy na osoby powyżej 60 roku życia – 78 proc. z tych osób to osoby zaszczepione. Jeżeli weźmiemy pulę wszystkich zakażeń dziennie, to 15 proc. to zakażeń wśród osób powyżej 60 roku życia. Natomiast jeśli spojrzymy na osoby, które umierają 87 proc. to są osoby powyżej 60 roku życia - wyłożył. 

I podsumował: 

- Mamy dziś 50 tys. zakażeń, 15 proc. to osoby powyżej 60 roku życia – daje nam to 7,5 tys. zakażeń. Mamy blisko 10 tys. POZ w Polsce. Statystycznie na jeden POZ przypada mniej niż 1 pacjent dziennie - stwierdził wiceminister Kraska.

Wiceminister: przy 100 tys. zakażeń w ciągu dnia jest 1,5 pacjenta na POZ

- Mamy 100 tys. zakażeń w ciągu dnia – takie są prognozy, tak będzie – wtedy jest 1,5 pacjenta na POZ. To są liczby, które chyba do państwa przemawiają i jeżeli chcemy zadbać o tę grupę, która przegrywa tę walkę, to jednego pacjenta dziennie lekarz POZ może zbadać. Taka jest statystyka, liczby są nieubłagane - przekonywał.

- Jako lekarz uważam, że badanie pacjenta jest podstawową formą, z teleporady nie rezygnujemy, ale ta pierwsza wizyta u pacjenta, czy wizyta w POZ, zdecydowanie powinna zwiększyć opiekę nad grupą ryzyka powyżej 60 roku życia - dodał na koniec.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum