Kraska: szczepionka w dużej ilości w Polsce w pierwszym kwartale 2021 r.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 listopada 2020 11:19

Szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 w dużej ilości będzie w Polsce dostępna w pierwszym kwartale 2021 r. - przewiduje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - Pierwsza grupa, seniorzy i służba zdrowia, może być szczepiona już od końca grudnia - szacował w czwartek na antenie Radia Plus.

Kraska: szczepionka w dużej ilości w Polsce w pierwszym kwartale 2021 r.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska Fot. MZ

- Na pewno w pierwszej kolejności powinniśmy zaszczepić grupy ryzyka - osoby starsze powyżej 60-65. roku życia i oczywiście personel medyczny zaangażowany w walkę z koronawirusem - zaznaczył. - Myślę, że będzie to koniec grudnia. W dalszej kolejności będą szczepione następne grupy społeczne - dodał wiceminister.

Przypomniał, że Komisja Europejska podpisała umowy na dostawy szczepionek nie tylko z firmą, która już zadeklarowała, że szczepionka jest gotowa, ale też z trzema innymi. W ramach tych umów szczepionki otrzyma też Polska. - Która firma będzie gotowa jako pierwsza, która uzyska certyfikację, wejdzie na rynek - mówił.

Zapewnił, że jesteśmy gotowi na szczepienia szybkie i na dużą skalę.

Jak ponadto zauważył, po niedzieli w punktach pobrań i wszystkich SOR-ach w Polsce mają być dostępne szybkie testy antygenowe, których wynik jest znany już po 15-20 minutach. - Kupiliśmy milion tych testów - podał.

Jego zdaniem pozwoli to znacząco zwiększyć ich dostępność, szczególnie w miejscach, gdzie trafiają pacjenci z podejrzeniem koronawirusa i gdzie trzeba zdecydować, do jakiego szpitala mają trafić - dedykowanego zakażonym, czy ogólnego. Kraska ocenia, że rozładuje też kolejki karetek przed szpitalami.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum