×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Kraska: postulaty protestujących medyków są słuszne

Autor: PAP • Źródło: PAP21 września 2021 10:05

- Postulaty protestujących medyków są słuszne, ale muszą być urealnione do możliwości budżetowych. Trzeba o tym rozmawiać w gabinecie, a nie na ulicy w Białym Miasteczku - mówi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Kraska: postulaty protestujących medyków są słuszne
PAP/Mateusz Marek
 • Dziś - 21 września - w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" spotkanie protestujących medyków z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia
 • O godz. 14.00 strony mają usiąść do rozmów w sprawie postulatów protestujących, wsród których są m.in. podwyżki wynagrodzeń
 • Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przyznaje, że postulaty protestujących są słuszne, ale ze względu na budżet państwa należy je dopracować
 • - Nie protest na ulicy, nie Białe Miasteczko jest tym miejscem, gdzie powinniśmy rozmawiać, tylko właśnie stół, gabinet ministra zdrowia - mówi wiceminister

Protest medyków. 21 września spotkanie protestujących z przedstawicielami MZ

Postulaty protestujących medyków są na pewno słuszne, tylko musimy je ograniczyć do pewnych realiów, które nasz budżet w przyszłym roku będzie mógł udźwignąć - powiedział we wtorek w TV Republika wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Kraska zaznaczył, że żądania protestujących medyków w obecnej formie "nie są do udźwignięcia przez nasz budżet".

- Dlatego tak bardzo nam zależało, żebyśmy jak najszybciej usiedli do stołu, usiedli do rozmów, aby skorygować te żądania, żeby określić warunki brzegowe, w których możemy się poruszać. Bo myślę, że to nie protest na ulicy, nie Białe Miasteczko jest tym miejscem, gdzie powinniśmy rozmawiać, tylko właśnie stół, gabinet ministra zdrowia - ocenił wiceszef MZ.

Wiceminister zdrowia przypomniał, że w ustawie zapisane zostało, że w roku 2027 na ochronę zdrowia przeznaczonych zostanie 7 proc. PKB.

- Czyli to bardzo duży skok wydatków na polską służbę zdrowia. To będzie więcej o 85 mld zł - poinformował.

Zapowiedział, że część z tych pieniędzy zostanie przeznaczona na wynagrodzenia dla pracowników służby zdrowia, jednak część zostanie przeznaczona na pacjentów.

- To dla nich pracujemy (...), to oni powinni być beneficjentem wszystkich reform, które się w polskiej służbie zdrowia odbywają - mówił Kraska.

Podkreślił, że niemal gotowa jest ustawa o jakości, której zapisy mają przyczynić się do tego, by szpitale były bardziej motywowane do tego, by dobrze leczyć pacjentów.

- Pacjent będzie wiedział, który szpital ma mniej powikłań, będzie mógł sobie taki szpital wybrać - zaznaczył wiceminister.

Protestujący medycy usiądą do rozmów z ministrem zdrowia. Koniec strajku medyków?

Zastrzegł, że potrzebna jest również reorganizacja szpitali w Polsce.

- Chcemy je modernizować, dostosowywać do aktualnych potrzeb w danym terenie, na danym obszarze. Mamy już też przygotowaną reformę ustawy o restrukturyzacji polskich szpitali. Chcemy także, aby te szpitale, które są czasem w trudnej sytuacji, uzyskały od nas pomoc finansową czy też pomoc organizacyjną - zapowiedział Kraska.

Dodał, że organami prowadzącymi szpitali pozostaną samorządy, a ustawa będzie służyła jedynie udzieleniu pomocy szpitalom powiatowym znajdującym się w trudnej sytuacji.

Protestujący w formie Białego Miasteczka w Warszawie Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów.

Obejmują one m.in. podwyżki, realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia związanych z liczbą pacjentów.

Komitet postuluje także m.in. zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów; wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

We wtorek o godz. 14.00 w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" ma odbyć się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze