Kraska: pieniądze na podwyżki dla medyków są nie do udźwignięcia

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP30 września 2021 11:48

- Pieniądze na podwyżki w skali zaproponowanej przez medyków są nie do udźwignięcia - powiedział Waldemar Kraska. Wiceminister zdrowia liczy jednocześnie, że dziś w rozmowach między Ministerstwem Zdrowia a protestującymi zapadną konkretne ustalenia.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska liczy na konkretne ustalenia ws. porozumienia z protestującymi medykami PAP/Andrzej Lange
  • 30 września kolejna tura rozmów Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia z Ministerstwem Zdrowia
  • Czy dojdzie do przełomu w proteście? - Liczę, że dziś będą już konkretne ustalenia - mówi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
  • Minister przyznaje, że zaproponowane przez medyków podwyżki są nie do przyjęcia

Protest medyków. 30 września kolejne rozmowy komitetu z przedstawicielami MZ

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wraził w czwartek nadzieję, że podczas dzisiejszego spotkania z Komitetem Protestacyjno-Strajkowym Pracowników Ochrony Zdrowia zapadną „konkretne ustalenia”.

- Te rozmowy dobrze, że się toczą - powiedział Kraska na antenie Polskiego Radia Wrocław.

Wiceminister przypomniał, że w czwartek ma się odbyć kolejne spotkanie z komitetem protestacyjnym.

- Mam nadzieję, że dziś będą już konkretne ustalenia. Te rozmowy dobrze, że się toczą. To jest najważniejszy element, że spotkaliśmy się przy wspólnym stole - mówił.

Kraska dodał, że w czwartek przedstawiciele komitetu protestacyjnego zapewne odniosą się do propozycji resortu zdrowia. - Mam nadzieję, że spotkamy się gdzieś w połowie drogi - powiedział.

Czytaj także: Bazydło o rozmowach z wiceministrem Bromberem. "Część postulatów jest zbywana"

Podwyżki zaproponowane przez protestujących medyków są nie do udźwignięcia

Wiceminister wskazał przy tym, że pieniądze na podwyżki w skali zaproponowanej przez medyków są "nie do udźwignięcia". Jak mówił, miałoby być to ponad 100 mld zł od 1 stycznia.

Kraska podkreślił, że resort zdrowia przedstawił "mapę drogową" wzrostu nakładów na służbę zdrowia.

- Bo przecież wiemy, mamy zaplanowane, ustawa 7 proc. PKB także o tym mówi, duża część tych pieniędzy, tej transzy będzie przeznaczona na podwyżki dla personelu medycznego. Więc myślę, że jest kwestia dobrej woli, żebyśmy pokazali, że chcemy i w jakiej perspektywie czasowej do tych wzrostów wynagrodzeń dojść - mówił.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki i realny wzrost wyceny świadczeń, wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

Według resortu zdrowia łączny koszty realizacji postulatów komitetu protestacyjnego byłyby ogromne. Kierownictwo MZ zaznacza, że realizacja postulatów płacowych protestujących medyków jest nie do udźwignięcia w przyszłorocznym budżecie i deklaruje, że chce rozmawiać o wynagrodzeniach i ścieżce ich wzrostu.

Czytaj także: Dziś czwarte spotkanie medyków z wiceministrem Bromberem. Będzie porozumienie?

Białe Miasteczko 2.0 przed Kancelarią Premiera wznawia aktywność

11 września po manifestacji pracowników ochrony zdrowia w Warszawie w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powstało białe Miasteczko 2.0, nawiązujące do białego miasteczka pielęgniarek z 2007 roku.

Po wydarzeniach, do jakich doszło w miasteczku podczas konferencji prasowej komitetu protestacyjno-strajkowego - samookaleczenia, a w jego konsekwencji zgonu mężczyzny - zrezygnowano z odbywających się tam prelekcji i warsztatów.

We wtorek protestujący zapowiedzieli, że na dniach zamierzają powrócić w miasteczku do poprzedniej formy działań.

Czytaj również:

Krystyna Ptok: Jakość przygotowania przedstawicieli MZ do rozmów pozostawia wiele do życzenia

Białe Miasteczko działa już 19 dni. Co wydarzyło się w tym czasie?

Prezydent podpisał ustawę o 7 proc. PKB na zdrowie

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum