×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Kraska obwinia szpitale. Medycy odpowiadają: "Może by tak zająć się zarządzaniem epidemią?"

Autor: JKB • Źródło: Twitter, Rynek Zdrowia09 listopada 2021 13:50Aktualizacja: 09 listopada 2021 13:55

We wtorek, 9 listopada, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił o systemie kierowania załogami ratownictwa medycznego. Słowa wiceszefa resortu zdrowia o tym, że szpitale w Warszawie nie przyjmują pacjentów wywołały oburzenie medyków.

Kraska obwinia szpitale. Medycy odpowiadają: "Może by tak zająć się zarządzaniem epidemią?"
Koronawirus w Polsce. Karetka Fot. Shutterstock
 • 9 listopada wiceminister zdrowia Waldemar Kraska pojawił się na briefingu prasowym, na którym poinformował o obecnej sytuacji w pogotowiu ratunkowym, w szczególności w Warszawie
 • Zdaniem wiceministra nie wszystkie stołeczne szpitale raportują o wolnych miejscach dla pacjentów i stąd wydłużenie kolejek karetek przed SOR-ami
 • Ze słowami wiceministra nie zgadzają się medycy. Były szef Porozumienia Rezydentów Jakub Kosikowski opublikował na Twitterze raport z woj. mazowieckiego ws. wolnych miejsc w szpitalach

Kolejki karetek? Wiceminister zdrowia obwinia warszawskie szpitale

Podczas briefingu prasowego wiceminister Waldemar Kraska skomentował obecną sytuację w polskich szpitalach, kładąc szczególny nacisk na placówki warszawskie. Stwierdził, że zauważalne są długie kolejki karetek pogotowia pod szpitalami w Warszawie, ale nie rozumie, dlaczego ten problem występuje.

- Wszystkie szpitale mają obowiązek do raportowania do systemu o wolnych miejscach. Niestety, warszawskie szpitale kierowane przez pana prezydenta Trzaskowskiego tego nie raportują - zaznaczył Kraska.

- Apeluję do pana prezydenta Warszawy, aby nie łączyć do tego polityki. Chodzi o zdrowie i życie warszawiaków i mieszkańców Mazowsza. Nie ma tu miejsca na żadne aspekty polityczne - dodał wiceszef resortu zdrowia.

Czytaj więcej: Kolejki karetek przed SOR-ami i brak łóżek? Wiceminister oskarża szpitale

Wielka Kolejka karetek przed SOR-em. "Gdzie jest strategia rządu do walki z pandemią?"

Medycy szybko odpowiedzieli

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź ze strony medyków. Jakub Kosikowski, dawny szef Porozumienia Rezydentów, a obecnie rezydent onkologii klinicznej, szybko wypunktował błędne założenie zaprezentowane przez wiceministra Kraskę.

- Szybki Fact Check słów Pana Ministra Waldemara Kraski. Strona zarządzana przez Wojewodę Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, dane od szpitali miasta Warszawa, data aktualizacja 9.11.2021. Może by się tak zająć zarządzaniem epidemią, a nie polityczną przepychanką i to jeszcze na bezczela? - napisał lekarz na Twitterze.

Przy okazji załączył przejrzysty raport z woj. mazowieckiego informującego o obecnej liczbie wolnych łóżek w szpitalach.

Czytaj: Rzecznik MZ: 70 proc. nadmiarowych zgonów. "Epidemia uderzyła w schorowane społeczeństwo"

Wiceprezydent Warszawy informowała o kłopotach

Warto przypomnieć, że jeszcze 8 listopada wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska informowała o problemach w szpitalu Praskim. W związku z trudnościami wywołanymi przez instalację tlenową, zostały wstrzymane przyjęcia do tej placówki.

- W szpitalu Praskim jest dziś 128 pacjentów covid+. Po 5 dniach jako szpital covidowy instalacja tlenowa osiągnęła poziom krytyczny. Szpital wstrzymał dalsze przyjęcia. Uprzedzaliśmy, że instalacja nie obsłuży 271 pacjentów ale ministerstwo swoje - napisała.

Do tych problemów odniósł się podczas konferencji wiceminister Kraska:

"Zaproponowaliśmy dostarczenie butli (do szpitala Praskiego - przyp.red.), ale odmówiono" - powiedział Kraska.

Nowa tabela płac dla pielęgniarek, lekarzy, ratowników, diagnostów i fizjoterapeutów

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze