Kraska obiecuje ratownikom: wynagrodzenia nie pogorszą się. "Stałe dodatki za święta i pracę w nocy". Będzie też ustawa o zawodzie ratownika

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP30 czerwca 2021 21:04

Ministerstwo Zdrowia obiecuje ratownikom: środki na wynagrodzenia nie będą niższe niż do tej pory, będą też dodatki za święta i pracę w nocy. - Ustawę o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych przekazano do KPRM - zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Kraska obiecuje ratownikom: wynagrodzenia nie pogorszą się. "Stałe dodatki za święta i pracę w nocy". Będzie też ustawa o zawodzie ratownika
Dzisiejszy protest ratowników medycznych w Warszawie/Fot. PAP/Mateusz Marek
  • Ratownicy medyczni protestowali w środę, 30 czerwca, w kilku miastach. Manifestacje odbyły się m.in. w Warszawie, Katowicach, Łodzi, Rzeszowie, Krakowie oraz Wrocławiu
  • Ratownicy domagają się podwyżek, apelują też o wprowadzenie do tabeli współczynników osobnego punktu "Ratownik Medyczny" oraz o ustawę o Zawodzie i Samorządzie Ratowników Medycznych
  • Jeszcze w środę z ratownikami spotkał się wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Ministerstwo obiecuje, że część postulatów zostanie spełnionych

Rozmowy w Ministerstwie Zdrowia po protestach ratowników 

W Ministerstwie Zdrowia odbyły się rozmowy z ratownikami medycznymi. W środę protestowali oni w kilku miastach Polski, m.in. w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Olsztynie. Domagali się m.in. wzrostu wynagrodzeń oraz nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Przed spotkaniem z ratownikami minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że chce wyjaśnić pewne wątpliwości dotyczące m.in. wypłaty dodatków dla tej grupy zawodowej.

Zobacz koniecznie: Ratownicy protestowali przed Ministerstwem Zdrowia. "Ratownik medyczny ofiarą systemu"

Wiceszef resortu zdrowia podczas konferencji prasowej po rozmowach z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Ratowników Medycznych przekazał, że "w imieniu Ministerstwa Zdrowia zagwarantował, że te środki, które są przeznaczone na wynagrodzenia, nie będą przekazywane w kwotach niższych niż na dzień 30 czerwca 2021 r."

- Czyli te pieniądze, które trafiają w tej chwili do ratownictwa medycznego nie będą niższymi pieniędzmi niż do tej pory - wyjaśnił Kraska.

Zapewnił przy tym, że w żadnej stacji pogotowia ratunkowego nie zostaną obniżone wynagrodzenia ratownikom.

Zarządzenie prezesa NFZ. Korekta współczynników dla pielęgniarek i ratowników

Wiceminister zdrowia poinformował, że w środę ukazało się zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia współczynników korygujących dotyczących świadczeń udzielanych przez pielęgniarki i położne oraz ratowników medycznych.

Według Kraski "gwarantuje ono przekazywanie tych środków do świadczeniodawców, aby z dniem 1 lipca te środki były na takim samym poziomie jak do tej pory".

Kraska przekazał, że "to, co udało się wynegocjować, ale także to, co w tej chwili ratownicy w Zespołach Ratownictwa Medycznego nie mieli tzw. dodatki za święta i pracę w nocy - to posiadają ratownicy, którzy pracują w szpitalnych oddziałach ratunkowych, także pielęgniarki, które pracują w szpitalnych oddziałach. Tego - jak zaznaczył - ratownicy w karetkach nie mieli.

 Czytaj również: Protest ratowników w Katowicach: "W pandemii bohaterzy, po pandemii frajerzy"

Kraska: wpiszemy na stałe do wynagrodzenia dodatki za święta i pracę w nocy

- W okresie covidowym my to wprowadziliśmy. Chcemy także ten dodatek wpisać na stałe dla ratowników medycznych. Myślę, że to jest dobra informacja, bo to będzie dodatkowe wynagrodzenia dla tych pracowników  - mówił wiceminister zdrowia.

Zaznaczył, że podczas spotkania rozmawiano także o ustawie o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych.

- Ta ustawa została skierowana do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Został nadany cykl legislacyjny. Mam nadzieję, że w najbliższych miesiącach ta ustawa będzie procedowana i ratownicy będą mieli swój własny samorząd - powiedział Kraska.

Wspomniał, że rozmawiano także o nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

- Zobowiązałem się do utworzenia zespołu roboczego, do którego zostaną zaproszeni przedstawiciele środowisk związkowych - podkreślił Kraska.

Poinformował, że zobowiązał się do cyklicznych spotkań z organizacjami związkowymi, aby - jak określił - "nasze rozmowy były częstsze". "To jest także oczekiwanie strony związkowej abyśmy się spotykali i pewne kwestie wyjaśniali" - dodał.

We wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski spotkał się po południu w siedzibie KK NSZZ Solidarność z ratownikami, lekarzami i pielęgniarkami. Minister podkreślił, że udało się na nim wyjaśnić wiele wątpliwości, m.in. techniczną zmianę dotyczącą wypłaty dodatków. Zapewnił też, że szpitale otrzymają pieniądze na ich wypłatę.

Czytaj także: Ratownicy z Jeleniej Góry nie podpisali kontraktów. Apelują do kolegów o solidarność

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum