Kraska o podwyżkach i Białym Miasteczku. "Powinniśmy skupić się na zdrowiu i życiu Polaków"

Autor: JKB • Źródło: PR24, Rynek Zdrowia08 listopada 2021 07:56

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska komentował w poniedziałek, 8 listopada, porozumienie w sprawie podwyżek w ochronie zdrowia. - Myślę, że są dobrze przyjęte przez środowisko i mam nadzieję, że także uczestnicy protestu w Białym Miasteczku do tego podejdą przychylnie - powiedział w programie "24 pytania" i dodał: "Powinniśmy spory zakończyć i naprawdę skupić się na zdrowiu i życiu Polaków".

Wiceminister zdrowia ma nadzieję, że protestujący zaakceptują porozumienie. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
  • Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska komentował w poniedziałek, 8 listopada, porozumienie w sprawie podwyżek w ochronie zdrowia.
  • - Myślę, że są dobrze przyjęte przez środowisko i mam nadzieję, że także uczestnicy protestu w Białym Miasteczku do tego podejdą przychylnie - powiedział w programie "24 pytania"
  • Kraska dodawał: "Powinniśmy spory zakończyć i naprawdę skupić się na zdrowiu i życiu Polaków".

Kraska: mamy wypracowane porozumienie

Wiceszef Ministerstwa Zdrowia Waldemar Kraska na antenie programu "24 pytania" Polskiego Radia opowiedział o zawartym w piątek, 5 listopada, porozumieniu (zakłada m.in. wzrost wynagrodzeń w ochronie zdrowia) wypracowanym na posiedzeniu Zespołu Trójstronnego.

- Do takiego porozumienia doszło w czasie spotkania powołanego w tym celu Zespołu Trójstronnego, ponieważ jak powtarzaliśmy, jest to miejsce, gdzie powinniśmy to wypracować i takie porozumienie zostało zawarte ze związkami zawodowymi - wyjaśnił.

Wiceminister zdrowia podczas rozmowy podkreślił znaczenie owego porozumienia, a także odniósł się do protestujących w Białym Miasteczku.

- Białe Miasteczko nie chciało uczestniczyć w tych spotkaniach i w nich nie uczestniczyło - zaznaczył.

Czytaj: MZ zapowiedział podwyżki. Tyle teraz zarabia pielęgniarka, lekarz, ratownik, diagnosta i salowa

Wynagrodzenie opiekunów medycznych mocno w górę. Jaką podwyżkę dostaną?

Nowe wynagrodzenie pielęgniarek i nowy podział na grupy. Co się zmieni?

 

Protestujący zgodzą się na porozumienie?

Zdaniem wiceministra Kraski, porozumienie jest bardzo korzystne dla wszystkich stron, w szczególności dla pracowników ochrony zdrowia, ponieważ gwarantuje wzrost wynagrodzenia.

- To jest porozumienie, które zwiększa dość znacznie pobory osób pracujących w służbie zdrowia, zaczynając od lekarzy, pielęgniarek, ratowników czy inne zawody medyczne. Zespół Trójstronny nie tylko skupia się na pracownikach medycznych, ale także na innych. Od 1 lipca przyszłego roku chcemy na to przeznaczyć 6,5 mld złotych, czyli dość duże pieniądze, które pójdą na te wynagrodzenia - dodał.

Jednocześnie zaś wyraził nadzieję, że medycy skupieni wokół Białego Miasteczka w końcu przestaną protestować i zaakceptują wypracowane porozumienie. Kraska zaznaczył, że w obliczu czwartej fali, najważniejsze jest zdrowie rodaków.

- Myślę, że to są duże środki i dobrze są przyjęte przez środowisko i mam nadzieję, że także i uczestnicy tego protestu w Białym Miasteczku także do tego podejdą przychylnie, szczególnie w tej chwili gdy mamy czwartą falę, kiedy powinniśmy spory zakończyć i naprawdę skupić się na zdrowiu i życiu Polaków - powiedział.

Czytaj: Nowe wynagrodzenia w ochronie zdrowia ustalone. MZ ogłosił, kto ile dostanie

Tabela płac po nowemu. Nowe zarobki pielęgniarek, lekarzy, ratowników i opiekunów

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum