Kraska o nieodwoływaniu wizyt: kara jest rzeczą najgorszą, jaka może spotkać pacjenta

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2020 12:34

Chcemy zmobilizować pacjentów do tego, żeby uprzedzać lekarza czy pracownię diagnostyczną, jeżeli nie możemy się stawić na wizytę. Wtedy ktoś następny z kolejki będzie mógł z niej skorzystać - powiedział w czwartek (6 lutego) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Kraska o nieodwoływaniu wizyt: kara jest rzeczą najgorszą, jaka może spotkać pacjenta
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w zeszłym roku nie doszło do skutku 17 mln umówionych wizyt. To - według doniesień mediów - miałoby skłaniać Ministerstwo Zdrowia do wprowadzenia opłat dla pacjentów za nieodwołanie wizyty.

Zapytany o tę sprawę w TVP Info Kraska poinformował, że ministerstwo analizuje dane i że świadczeniodawcy sygnalizują taki problem. - To jest prawie 20 proc. wszystkich wizyt, które powinny się odbyć. Jest to dość duży problem nie tylko dla świadczeniodawców, ale także osób, które dalej w tej kolejce oczekują - powiedział.

- Chcielibyśmy w jakiś sposób zmobilizować pacjentów do tego, że jeżeli nawet nie możemy się stawić na każdą wizytę, uprzedźmy lekarza, pracownię diagnostyczną, wtedy ktoś następny z tej kolejki się pojawi. Jeśli chodzi o karanie - zawsze uważam, że należy z ludźmi rozmawiać i ich przekonywać, kara jest rzeczą najgorszą, jaka może spotkać pacjenta. W tej chwili nie ma żadnego projektu ustawy czy rozporządzenia. Rozmawiamy o tym - oświadczył.

Dodał, że ministerstwo chce wprowadzić na szeroką skalę system przypominania telefonicznie lub SMS-owo o wizycie lekarskiej lub badaniu. - Niejednokrotnie te terminy są troszkę odległe i nie wszyscy pamiętają, że mają się stawić na wizytę - mówił.

Zdaniem Kraski ograniczenie problemu nieodwołanych wizyt lekarskich mogłoby skrócić kolejki do specjalistów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum