Kraska o logistyce transportu i przechowywania szczepionki przeciwko COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 listopada 2020 11:57

Mamy rozpracowaną logistykę transportu i przechowywania szczepionki przeciwko COVID-19 - podkreślił w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Kraska o  logistyce transportu i przechowywania szczepionki przeciwko COVID-19
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska Fot. MZ

Kraska pytany w TVP1 o procedurę zatwierdzenia szczepionki firmy Pfizer przeciwko COVID-19, przekazał, że "firma Pfizer zgłosiła się do amerykańskiej organizacji ds. leków, aby zatwierdzić szczepionkę po wszystkich etapach badań klinicznych". - Wiemy, że ta komisja ma się zebrać 10 grudnia, aby wydać opinię, a następnym etapem będzie jej zatwierdzenie przez podobną europejską komisję ds. leków - dodał.

Wiceminister zdrowia podkreślił, że "firma Pfizer jest przygotowana do dystrybucji tej szczepionki w ciągu kilku godzin po wydaniu pozytywnej opinii". Jego zdaniem, "weryfikacja szczepionki przez europejską komisję nastąpi bardzo szybko".

Kraska zaznaczył, że rząd chce w pierwszej kolejności wyszczepić grupy ryzyka - osoby starsze, cały personel medyczny, który jest na pierwszej linii frontu w związku z koronawirusem, ale także służby mundurowe.

- Od kilku tygodni działa zespół rządowy, który przygotowuje logistycznie, w jaki sposób szczepionki będą dystrybuowane, w jakie miejsca możemy się zgłaszać, aby tę szczepionkę otrzymać. W ciągu najbliższych dni będzie to podane do publicznej wiadomości - podkreślił.

Wiceminister zdrowia poinformował, że jest rozpracowana logistyka transportu i przechowywania szczepionki. - Musi być zapewniona duża ilość sztucznego lodu do jej przechowywania, ponieważ musi ona przebywać w temperaturze -70 st. C - wyjaśnił.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum