Kraska o leczeniu otyłości olbrzymiej i pilotażu KOS-BAR. Apeluje do dziadków: nie rozpieszczajcie wnuków słodyczami

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP28 czerwca 2021 09:30

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił w poniedziałek w TVP Info o leczeniu otyłości olbrzymiej w Polsce. Zapowiadał start pilotażu KOS-BAR. Odniósł się też do otyłości wśród dzieci

Nadwagę ma trzech na pięciu dorosłych Polaków. Co czwarty jest otyły/Fot. Shutterstock
  • Epidemia otyłości w Polsce. Z danych NFZ wynika, że nadwagę ma trzech na pięciu dorosłych Polaków. Co czwarty jest otyły
  • Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił w poniedziałek w TVP Info o leczeniu otyłości olbrzymiej w Polsce. Zapowiadał start pilotażu KOS-BAR
  • Waldemar Kraska odniósł się też do otyłości wśród dzieci. Apelował do dziadków, by nie rozpieszczali wnuków słodyczami

Kraska o leczeniu otyłości w Polsce

Waldemar Kraska przyznał, że otyłość olbrzymia to jedna z chorób cywilizacyjnych, z którą zmaga się wielu Polaków.

-Jeżeli spojrzymy na nadwagę w naszym kraju, to ponad dwie trzecie mężczyzn, jeśli byśmy ich zważyli, wykazuje nadwagę, także jedna druga kobiet (...). Jeżeli patrzymy na osoby z tą otyłością olbrzymią, do których skierowany jest ten program, to jest to około 0,5 do 1 proc. wszystkich naszych obywateli - mówił wiceminister zdrowia.

Zaznaczył, że problem dotyczy nie tylko osób dorosłych, lecz także dzieci.

Według Kraski, nadwaga i otyłość oznacza problemy zdrowotne, m.in. powikłania kardiologiczne, cukrzycę czy powikłania ortopedyczne.

- Ten program jest skierowany do tych osób najbardziej otyłych, z tą otyłością olbrzymią, ale także pokazuje, że jest to problem ogólnopolski, na który bardzo dużą uwagę ministerstwo zdrowia będzie zwracało - podkreślił.

Poinformował, że udział w programie będą mogli wziąć pacjenci, których wskaźnik BMI będzie większy niż 40. - Pacjenci z właśnie takim powyżej 40 wskaźnikiem BMI będą kwalifikowani do zabiegu operacyjnego - bo to będzie się odbywało w sposób operacyjny  - wyjaśnił.

Jak podał Kraska, przed zabiegiem pacjenci przejdą trwające 3-6 miesięcy przygotowania.

- Będzie specjalna dieta, będzie specjalny zestaw aktywności ruchowej. Potem będzie operacja, a po niej rehabilitacja. Ale także będzie opieka psychologiczna - mówił.

CZYTAJ WIĘCEJ: Leczenie otyłości. "To najbardziej marginalizowana choroba". Rozpoznanie? "Dopiero po próchnicy zębów"

Przeznaczamy na to 71 mln zł. Te pieniądze pochodzą z tzw. opłaty cukrowej

Wiceminister zdrowia ocenił, że osób, które mogłyby zakwalifikować się do programu jest w Polsce ok. 3 tys.

- Przeznaczamy na to 71 mln zł. Te pieniądze pochodzą z tzw. opłaty cukrowej, czyli tej opłaty, która jest skierowana na napoje zawierające cukier. Myślę, że to był bardzo dobry pomysł, by akurat takie napoje objąć taką opłatą - zastrzegł.

Kraska zaznaczył, że opieką zdrowotną są objęte także osoby z umiarkowaną otyłością i nadwagą, które nie zostaną zakwalifikowane do programu.

- NFZ ma specjalną stronę internetową, gdzie możemy uzyskać informacje dietetyczne. Także możemy połączyć się przez infolinię z dietetykiem, który po rozmowie z nami ustawi nam naszą dietę. Myślę, że tutaj nie tylko dieta, ale także ruch jest bardzo ważny - ocenił.

Zdaniem Kraski, w profilaktyce otyłości bardzo ważne jest kształtowanie odpowiednich nawyków żywieniowych u dzieci. "

- Dostrzegamy w tej chwili, właśnie także u dzieci, dużą liczbę młodych osób z nadwagą i otyłością. Te nawyki żywieniowe, jakie wynosimy z domu, myślę że są bardzo ważne - podkreślił.

Zaapelował do dziadków, by nie rozpieszczali wnuków za pomocą słodyczy.

Czytaj także: Prof. Major: "Otyłości nie da się wyleczyć przez operację żołądka. Bo to nie jest choroba żołądka" ROZMOWA

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum