Kraska: nie wykluczamy zawieszenia lotów z powodu nowego wariantu koronawirusa

Autor: oprac. WOK • Źródło: Gazeta.pl, Rynek Zdrowia27 listopada 2021 08:36

Obostrzenia. Wykryty w Botswanie wariant koronawirusa B.1.1.529 jest uznawany za potencjalnie bardziej niebezpieczny. Z tego powodu połączenia lotnicze z częścią afrykańskich państw zawiesiło już kilka europejskich krajów. Niewykluczone, że taką decyzję podejmie też polski rząd.

Wariant koronawirusa B.1.1.529 spowoduje, że loty do Afryki zostaną zawieszone? FOT. Shutterstock
  • Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska pytany przez dziennikarzy, czy Polska zawiesi połączenia lotnicze z Afryką, odpowiedział, że "prawdopodobnie tak"
  • Kraska nie określił jednak, jakich krajów i lotów miałoby to dotyczyć
  • Wielka Brytania jako pierwsza zawiesiła połączenie z afrykańskimi krajami. Powód: wykryty w Botswanie nowy wariant koronawirusa B.1.1.529

"Prawdopodobnie zdecydujemy się na zawieszenie lotów"

Prawdopodobnie zdecydujemy się na zawieszenie lotów - powiedział Waldemar Kraska wiceminister zdrowia, po piątkowym (26 listopada) spotkaniu z politykami dotyczącym walki z epidemią COVID-19. Chodzi o wykrycie nowego wariantu koronawirusa - B.1.1.529. Zawieszenie lotów może nastąpić "niedługo". Polityk nie sprecyzował, do jakich państw zawieszone byłyby połączenie.

Po spotkaniu, na sejmowym korytarzu, był dopytywany przez reporterkę TVN24 w sprawie nowego wariantu koronawirusa -  B.1.1.529. Pierwszy przypadek zakażenia odnotowana u młodej kobiety w Belgii.

Na pytanie, czy Polska zawiesi loty, tak jak to uczyniło wiele krajów UE, Kraska odparł:  - Prawdopodobnie tak. Wiceminister zdrowia nie określił jednak jakich krajów i lotów miałoby to dotyczyć. Na pytanie, kiedy można się tego spodziewać, odpowiedział: - Myślę, że niedługo.

Wariant koronawirusa B.1.1.529 - potencjalnie bardziej niebezpieczny

Wariant koronawirusa z Botswany jest uznawany za potencjalnie bardziej niebezpieczny, wykryto go także w Hongkongu. W opinii ekspertów wariant B.1.1.529 może być bardziej zakaźny od poprzednich mutacji.

Wielka Brytania jako pierwsza zawiesiła połączenie z afrykańskimi krajami. Na czerwonej liście znalazły się RPA, Namibia, Lesotho, Botswana, Eswatini (dawniej: Swaziland), Zimbabwe. Te same kraje zablokowały już Japonia oraz Holandia - wylicza Wyborcza.

Czytaj też: Pierwszy w Europie przypadek wariantu koronawirusa B.1.1.529

Naukowcy wykryli kolejny wariant koronawirusa. To B.1.1529. "Jesteśmy zaniepokojeni"

Walka z pandemią COVID-19 Polsce. Co dalej?

W czasie piątkowego spotkania wiceministra Waldemara Kraski z klubami parlamentarnymi i kołami poselskimi w sejmie udało się osiągnąć konsensus w trzech sprawach - Funduszu Kompensacyjnego (rekompensaty za niepożądane odczyny poszczepienne); dobrowolnych i darmowych testów dla określonych grup zawodowych oraz dodatków covidowych dla pracowników niemedycznych pracujących na oddziałach covidowych

Jak poinformował wiceminister ustawa o Funduszu Kompensacyjnym ma zostać skierowana do Sejmu w poniedziałek, 29 listopada.

Czytaj też: Po spotkaniu wiceministra Kraski w Sejmie – jest konsensus w sprawie Funduszu Kompensacyjnego, bezpłatnych testów i dodatku covidowegom

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum