Kraska: nie chcemy zmuszać do szczepienia, ale będziemy przekonywać

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 listopada 2020 13:27

Nie chcemy zmuszać Polaków do szczepienia przeciwko COVID-19, ale chcemy przekonać, że to jedyna metoda, aby zakończyć pandemię i wrócić do normalności - powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak mówił, gwarantuje to jedynie zaszczepienie i uodpornienie 60 proc. populacji.

Kraska: nie chcemy zmuszać do szczepienia, ale będziemy przekonywać
Musimy pokazać, że szczepionka jest nie tylko skuteczna, ale także bezpieczna - mówił wiceminister Fot. Archiwum

Kraska pytany był w Programie Pierwszym Polskiego Radia o wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o zapowiadane szczepienia przeciwko COVID-19, które można było odebrać jako sprzeczne. Szef rządu mówił, że szczepienia będą dobrowolne, a szef resortu zdrowia, że zakłada zaszczepienie całej dorosłej populacji Polaków.

- Musimy pokazać, że szczepionka jest nie tylko skuteczna, ale także bezpieczna. To nieodzowny warunek - zaznaczył wiceminister zdrowia. Wyraził nadzieję, że wyszczepialność tą szczepionką w Polsce będzie jak największa.

Kraska odniósł się też do sondażu przeprowadzonego dla Dziennika Gazety Prawnej i RMF, z którego wynika, że 50,2 proc. Polaków nie chce się zaszczepić przeciwko COVID-19. Wskazał tu na niską wyszczepialność przeciwko grypie. Jak mówił, w latach ubiegłych szczepiło się około 4 proc. populacji, podczas gdy w innych krajach europejskich nawet 80 proc. - Dlatego wielką rolę będzie miała do odegrania kampania medialna. Chodzi o to, abyśmy mogli przekonać większość Polaków do zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi - podkreślił.

Wiceminister zapowiedział, że rząd ma plany zakupu szczepionek dla całej populacji dorosłych Polaków, czyli dla 31 mln osób.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum