Kraska: łóżka covidowe jak najszybciej przeznaczymy dla pacjentów z innymi chorobami

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia26 maja 2021 09:25

Od początku pandemii chroniliśmy wszystkie ośrodki onkologiczne. Tam w pierwszej kolejności trafiały środki ochrony osobistej i testy - mówi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Kraska: łóżka covidowe jak najszybciej przeznaczymy dla pacjentów z innymi chorobami
Waldemar Kraska: - Od początku pandemii chroniliśmy wszystkie ośrodki onkologiczne; FOT. Screen PTWP
  • W czasie pandemii często Polacy chcieli przeczekać objawy różnych chorób. Skutki takiego podejścia na pewno będą widoczne - mówi Waldemar Kraska
  • Zaznacza, że jeżeli chcemy uniknąć kolejnego wzrostu liczby zakażeń, musimy się zaszczepić
  • Chyba uwierzyliśmy, że jest już po epidemii, więc nie ma potrzeby zaszczepienia się. To złudne poczucie bezpieczeństwa - przestrzega Kraska

- W czasie pandemii w ośrodkach onkologicznych nie wstrzymywaliśmy ani diagnostyki, ani zabiegów planowych. Jednak pandemia, szczególnie w tym pierwszym okresie, w kwietniu i maju 2020 roku spowodowała, że zdecydowanie mniej pacjentów zgłaszało się do lekarzy onkologów w obawie przed zakażeniem - powiedział Waldemar Kraska w środę w radiowej Jedynce.

- Niestety, odraczanie diagnostyki, m.in. w chorobach nowotworowych, powoduje, że choroba rozpoznawana jest w późniejszym stadium, co z kolei skutkuje gorszymi wynikami leczenia - dodał.

Ruszą programy profilaktyczne

- Trzeci szczyt zakażeń jest już poza nami, dlatego na okres po pandemii przygotowaliśmy programy profilaktyczne, w tym badań mammograficznych, a 1 lipca ruszamy z programem 40+ obejmującym inną diagnostykę dla kobiet, a trochę inną dla mężczyzn - przypominał wiceszef resortu zdrowia.

Jego zdaniem za wcześnie jest jeszcze, by mówić, że wskutek pandemii już teraz nastąpi duży wzrost liczby pacjentów przyjmowanych do placówek z wieloma innymi chorobami niż COVID-19.

- Myślę, że jednak, w czasie pandemii często Polacy chcieli przeczekać objawy różnych chorób, myśląc: „może samo mi przejdzie, zbadam się za jakiś czas”. Skutki takiego podejścia na pewno będą widoczne - przyznał Kraska.

- Dlatego jak najszybciej dotychczasowe łóżka covidowe będziemy przeznaczali dla pacjentów z innymi schorzeniami - podkreślił wiceminister zdrowia.

Jestem zwolennikiem przekonywania do szczepień

Odniósł się także do przebiegu pandemii w naszym kraju i faktu, że dotychczas przeciwko COVID-19 zaszczepiło się tylko ponad 50 Polaków.

- Wprawdzie mamy znaczne zmniejszenie liczby zakażeń koronawirusem, ale wszyscy eksperci twierdzą, że jesienią nastąpi ich kolejny wzrost. Będzie to głównie dotyczyło osób, które się nie zaszczepiły. Z tej grupy najwięcej ludzi trafi do szpitali - przestrzega Waldemar Kraska.

- Jeżeli więc chcemy uniknąć kolejnego wzrostu liczby zakażeń, musimy się zaszczepić. Na początku wydawało się, że Polacy będą się szczepili bardzo chętnie. Teraz jednak, kiedy szczepionek jest coraz więcej, chyba uwierzyliśmy, że jest już po epidemii, więc nie ma potrzeby zaszczepienia się. Ale jest to złudne poczucie bezpieczeństwa - powiedział.

- Stąd na różne sposoby zachęcamy do szczepień. Jestem zwolennikiem przekonywania do tej formy profilaktyki oraz apelowania do mądrości Polaków - tak Waldemar Kraska odpowiedział na pytanie, czy szczepienia przeciwko COVID-19 powinny być obowiązkowe.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum