Kraska liczy na porozumienie z ratownikami. Wylicza, ile zarabiają: 9 tys. na kontrakcie

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP14 września 2021 16:15

Wiceminister Waldemar Kraska zapowiedział spotkanie z przedstawicielami ratowników medycznych. Ma nadzieję, że propozycje rządu pozwolą na złagodzenie akcji protestacyjnej.

Wiceminister ma nadzieję, że protest zostanie złagodzony. Fot. Marek Misiurewicz, Rynek Zdrowia
  • Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział spotkanie z ratownikami medycznymi. Na antenie TVP podkreślił, że zamierza rozmawiać z przedstawicielami nie tylko o ustawie, ale także o proteście
  • Według wiceszefa resortu zdrowia przedstawienie propozycji od rządu doprowadzi do "złagodzenia" akcji protestacyjnej
  • Jak zaznaczył wiceminister Kraska, celem rządu jest to, aby ratownicy pracowali mniej

Spotkanie wiceministra z ratownikami

Kraska poinformował, że spotka się z przedstawicielami ratowników medycznych, zresztą spotyka się z nimi cyklicznie od kilku tygodni, by omawiać reformę polskiego ratownictwa medycznego.

- Pracujemy nad zmianą ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która od 15 lat obowiązuje, czyli wymaga pewnych zmian. [...] Myślę, że oprócz rozmowy na temat przyszłości tej ustawy, będziemy też rozmawiać na temat spraw bieżących, czyli tej akcji protestacyjnej - stwierdził.

Zdaniem Kraski, propozycje rządu, które zostaną przedstawione protestującym, "wpłyną na to, że akcja protestacyjna zostanie złagodzona".

- Będziemy proponowali zmianę systemu pracy, zwiększenie finansowania. Przypomnę, że mówiliśmy o tym już w ubiegłym tygodniu w Karpaczu, kiedy pokazaliśmy wycenę dobokaretki przez AOTMiT. Ta wycena zdecydowanie jest większa niż poprzednio. Tych pieniędzy będzie zdecydowanie więcej - zapowiedział Kraska.

Dodał, że część tych pieniędzy trafi bezpośrednio "do kieszeni" ratowników medycznych. "Myślę, że te wynagrodzenia powinny rosnąć" - ocenił. Zaznaczył, że na spotkaniu zaprezentowana zostanie "mapa drogowa" podnoszenia ich wynagrodzeń na najbliższe miesiące i lata.

Czytaj: Premier nie spotka się z medykami. "Postulaty są nierealne"

"Zarobki ratowników rosną"

Kraska poinformował, że w piątek dyrektor jednej ze stacji warszawskiego pogotowia poinformował, że u niego ratownicy medyczni zatrudnieni na kontrakcie zarabiają ok. 9 tys. a na umowie o pracę 8 tys. zł. Doprecyzował, że ratownicy pracujący na etacie w innych częściach Polski zarabiają ok. 6 tys. zł.

Porównanie wynagrodzeń ratowników:

  • ratownicy na kontrakcie w Warszawie - 9 tys. zł
  • ratownicy na umowie o pracę w Warszawie - 8 tys. zł
  • ratownicy na etacie w innych rejonach Polski - 6 tys. zł.

- W ciągu ostatnich lat, jeżeli popatrzymy na zarobki ratowników medycznych, były wzrosty zarobków. Ale mówimy nie tylko o ratownikach medycznych. Mówimy także o lekarzach, o pielęgniarkach - to są dość duże wzrosty. Na przykład jeżeli spojrzymy na wynagrodzenia grupy rezydentów, to przypomnę, że między 2009 r. a 2016, kiedy rządziła PO, wzrost wynagrodzeń rezydentów wyniósł zero proc. A za naszych rządów wynagrodzenia lekarzy rezydentów wzrosły o 72 proc. - mówił.

Kraska dodał, że celem rządu jest sprawienie, żeby ratownicy medyczni pracowali mniej. "Chcemy,  żeby byli bardziej wypoczęci i żeby usługi, które świadczą, były na najwyższym poziomie. Myślę, że zmęczenie temu nie sprzyja" - ocenił.

Kraska odniósł się też do zapowiedzianego na wtorek spotkania ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z przedstawicielami Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. Stwierdził, że warunek stawiany przez protestujących, aby na wtorkowym spotkaniu z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim pojawił się premier Mateusz Morawiecki nie zostanie spełniony, ponieważ "jest na to za wcześnie".

- Chcemy zestawić warunki, które zostały przedstawione przez Komitet Protestacyjny, do aktualnej sytuacji finansowej naszego kraju, żeby jakieś ramy porozumienia wypracować, czyli pokazać, jak te nasze wyliczenia zostały zrobione. Roszczenia Komitetu Protestacyjnego to jest ponad 103 mld zł - poinformował Kraska. Zapowiedział, że przedstawi wszystkie rządowe wyliczenia protestującym.

Wyraził nadzieję, że nowy wiceminister w resorcie zdrowia Piotr Bromber będzie osobą, która "sprawdzi się w roli negocjatora i łącznika pomiędzy MZ a Komitetem Protestacyjnym".

Czytaj: Zarobki medyków. Wiemy, ile zarabia lekarz, pielęgniarka, położna, dentysta

Największy protest medyków trwa

Na początku sierpnia przedstawiciele samorządów zawodów medycznych i związków zawodowych zrzeszonych w branży ochrony zdrowia poinformowali o powołaniu Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. Uzasadniali, że chcą wspólnie zaangażować się w działania mające na celu m.in. poprawę warunków pracy i wynagrodzeń.

Komitet postuluje m.in. znacznie szybszy i większy niż planowany wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej (do 8 proc. PKB), zwiększenie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia (do poziomów średnich w OECD i UE względem średniej krajowej) i zwiększenie liczby pracowników pracujących w systemie.

W sobotę odbył się ogólnopolski protest medyków. Protestujący z całej Polski zebrali się w południe w rejonie pl. Krasińskich, skąd przeszli przed KPRM. Po drodze zatrzymali się pod Ministerstwem Zdrowia, Pałacem Prezydenckim oraz Sejmem.

Bezpośrednio po zakończeniu protestu w warszawskich Alejach Ujazdowskich, w pobliżu mieszczącej się po drugiej stronie ulicy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, rozstawiono "Białe Miasteczko 2.0", jak nazywają je organizatorzy. Nawiązuje ono do "białego miasteczka" pielęgniarek z lata 2007 roku. Protestujący zapowiadają, że nie odejdą spod KPRM-u, dopóki ich postulaty nie zostaną spełnione.

Czytaj: Warszawa. Protest medyków. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy kontra rząd NA ŻYWO

16 tys. zł pensji dla wiceministra zdrowia. Lekarze pytają MZ, czemu tak dużo

Rezydenci wojują z rządem. Kim jest lekarz rezydent? Ile zarabia? Ściąga dla niezorientowanych

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum