Kraska: dzieci do 12. roku życia spoza strefy Schengen bez obowiązku kwarantanny w Polsce

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP23 czerwca 2021 15:07

Od północy obowiązuje kwarantanna dla przybywających do Polski spoza strefy Schengen - mówi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

ak sprecyzował Kraska, z kwarantanny zwalnia szczepienie Fot. PAP/Rafał Guz
  • Dzieci do 12 roku życia spoza strefy Schengen nie będą podlegały kwarantannie po przylocie do Polski - mówił Kraska
  • Kwarantannie nie będą też podlegały osoby zaszczepione - zaznaczył
  • Zamknięcie komunikacji lotniczej z którymś z krajów nie jest obecnie brane pod uwagę - dodał

- Dzieci do 12. roku przyjeżdżające spoza strefy Schengen nie będą podlegały kwarantannie i nie będą musiały robić testów - poinformował w środę wiceminister. Dodał, że kwarantannie nie będą też podlegały osoby zaszczepione.

Zasady przekraczania granicy mogą się zmienić

Jeśli natomiast chodzi o osoby przyjeżdżające do Polski z Wielkiej Brytanii, będą one podlegały kwarantannie. Jak sprecyzował Kraska, zwalnia z niej szczepienie.

Wyjaśnił, że na stronie MSZ znajduje się informacja, że sytuacja epidemiczna i zasady przekraczania granicy mogą się zmienić w każdej chwili. - Musieliśmy podjąć drastyczne ruchy, które uchronią Polaków przed przedostawaniem się nowych mutacji - zaznaczył Kraska.

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk poinformował z kolei, że od początku pandemii MSZ zaleca daleko idącą wstrzemięźliwość w organizowaniu wyjazdów zagranicznych.

Wawrzyk zwrócił uwagę, że są kraje, w których w ostatnim czasie nastąpiło pogorszenie sytuacji epidemicznej. Jeśli chodzi o podróże, sytuacja jest dynamiczna i trudna do przewidzenia, zmienna, uzależniona od nagłych wydarzeń.

W związku z tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych utrzymuje dotychczasowy poziom ostrzeżenia na poziomie trzecim, czyli: nie podróżuj, jeśli nie jest to absolutnie niezbędne - wskazał Wawrzyk.

Jest obawa przed nową falą zakażeń

Pytany, czy rząd planuje zamknąć komunikację lotniczą z jakimiś krajami, Kraska oświadczył, że w tej chwili nie są rozważane tego rodzaju rozwiązania. Jego zdaniem wystarczającym zabezpieczeniem jest to, że osoby, które nie są niezaszczepione będą podlegały kwarantannie.

Wyjaśnił, że kwarantanna zabezpiecza przed ewentualnym rozprzestrzenianiem się wirusa. - Jeżeli osoba zakażona trafi do naszego kraju w okresie inkubacji 10-dniowej, będzie musiała być hospitalizowana i leczona - powiedział.

Przyznał, że nowa fala zakażeń może się pojawiać jesienią, ale jeśli uzyskamy odporność populacyjną, wzrostu nowych zakażeń na jesieni nie będzie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum