Kraska: do piątku dyrektorzy szkół spotkają się z szefami sanepidów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2020 13:57

Chcemy, aby wszyscy dyrektorzy szkół do piątku spotkali się z miejscowymi dyrektorami stacji sanitarno-epidemiologicznych w celu powtórzenia wszystkich wytycznych - mówił we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Kraska: do piątku dyrektorzy szkół spotkają się z szefami sanepidów
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska Fot. MZ

Kraska zapewnił, że resort zdrowia jest w stałym kontakcie z ministerstwem edukacji i z inspekcją sanitarną w związku ze zbliżającym się powrotem uczniów do szkół. Dodał, że dyrektorzy powinni mieć zapewnioną możliwość szybkiego kontaktu z placówką sanitarno-epidemiologiczną.

Poinformował także, że do 1 września Ministerstwo Zdrowia chce przekazać szkołom 20 mln maseczek. - To pierwsza transza. W sumie będzie przekazanych prawie 50 mln maseczek - zaznaczył. - Także do 1 września chcemy przekazać 5 mln płynów do dezynfekcji oraz 20 tys. termometrów do mierzenia temperatury w sposób bezdotykowy - zapowiedział.

Kraska odniósł się również do wspólnego dokumentu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), w którym wskazano, że dzieci w wieku 12 lat i starsze powinny nosić maseczki, aby pomóc w walce z pandemią. Podkreślono, że powinny to robić szczególnie wtedy, gdy nie można zapewnić odstępu jednego metra od innych osób i występuje powszechna transmisja choroby w okolicy.

- Światowa Organizacja Zdrowia w weekend zakomunikowała, że młodzież powyżej 12. roku życia może przebywać w szkołach w maseczkach. Rozważamy, nie chcemy tego wprowadzać obligatoryjnie - mówił wiceminister.

Kraska był także proszony o komentarz do wypowiedzi szefa MEN Dariusza Piontkowskiego, który w TVN24 powiedział, że zgodnie z raportami Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób młodzi ludzie "nie są takim nośnikiem choroby jak dorośli". Minister wskazywał m.in., że udział uczniów w egzaminach ósmoklasisty i maturalnych, a także powrót dzieci do przedszkoli i konsultacje w szkołach nie spowodowały wzrostu zachorowań.

Wiceminister zdrowia ocenił, że młodzi ludzie "w mniejszym przypadku niż osoby dorosłe" odpowiadają za rozprzestrzenianie się wirusa. - Ale wszystkie wytyczne, które są skierowane do dyrektorów szkół przez ministra oświaty, głównego inspektora sanitarnego, a także i nasze, w sposób jasny pokazują, w jaki sposób zmniejszyć ryzyko wzajemnych kontaktów między np. klasami, uczniami - przekonywał Kraska.

Od września podstawowym modelem pracy w szkołach mają być zajęcia stacjonarne. Będzie też możliwy model mieszany: dyrektor szkoły po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i na podstawie pozytywnej opinii sanepidu będzie mógł zadecydować, że część dzieci lub klas będzie uczęszczać do szkoły w tradycyjnej formie, a część uczyć się na odległość. Przy większym zagrożeniu epidemiologicznym w grę wchodzi przejście całej szkoły na edukację zdalną.

Olga Zakolska - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum