Kraków: zaszczepione dzieci będę miały pierwszeństwo przy przyjęciu do żłobków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 czerwca 2019 21:45

Do żłobków samorządowych w Krakowie w pierwszej kolejności mają być przyjmowane dzieci, które przeszły obowiązkowe szczepienia - zdecydowali w środę (12 czerwca) radni.

Kraków: zaszczepione dzieci będę miały pierwszeństwo przy przyjęciu do żłobków
Fot. Shutterstock

Projekt uchwały w tej sprawie zgłosiła grupa radnych, m.in. z PiS i prezydenckiego Przyjaznego Krakowa. Chcieli wprowadzić zasadę, że warunkiem przyjęcia dziecka do samorządowej placówki byłoby przedstawienie przez rodziców zaświadczenia lekarskiego o wykonaniu obowiązkowych szczepień lub o ich odroczeniu z powodu zdrowotnych.

To rozwiązanie negatywnie zaopiniowali prezydent Krakowa i radcy prawni urzędu miasta, wskazując, że gmina nie może różnicować dostępu do publicznych placówek ze względu na obowiązek szczepień i że optymalnym rozwiązaniem byłaby zmiana ustawy o opiece nad dziećmi do trzech lat oraz wprowadzenie jednolitych rozwiązań w całym kraju.

Radni wnieśli więc do projektu autopoprawkę: dzieci zaszczepione będą przyjmowane do samorządowych żłobków w pierwszej kolejności. - Chętnych jest zawsze więcej niż miejsc, dlatego w praktyce do samorządowych żłobków dostaną się wyłącznie zaszczepione dzieci - mówił radny Łukasz Wantuch. - Nie zamykamy nikomu dostępu do samorządowego żłobka, ale zachęcamy w ten sposób do szczepienia dzieci - dodał radny PiS Adam Kalita.

- Jako radni nie mamy kompetencji do podejmowania takich decyzji - mówił w trakcie dyskusji radny Koalicji Obywatelskiej Wojciech Krzysztonek. - Decyzję powinien podjąć ustawodawca - podkreślił, wskazując, że wprowadzenie takich regulacji to ograniczenie praw konstytucyjnych.

- Jeśli my dzisiaj zamkniemy żłobki dla dzieci nieszczepionych, co stoi na przeszkodzie, by kolejnym krokiem było postawienie przy przedszkolach i żłobkach lekarzy, którzy będą sprawdzać stan zdrowia dzieci? - pytał Krzysztonek.

Radna Nina Gabryś mówiła, że popularność ruchów antyszczepionkowych skutkuje wracaniem takich chorób jak odra czy nawet pojawiające się we Włoszech polio. - Bez odpowiednich regulacji problem będzie narastał - zaznaczyła.

Ostatecznie za przyjęciem uchwały było 24 radnych, przeciw siedmiu i siedmiu wstrzymało się od głosu.

Małgorzata Wosion-Czoba (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum