Studenci szukają genetycznych bliźniaków dla chorych czekających na przeszczep

Autor: • Źródło: PAP05 grudnia 2022 17:38

Ok. 30 studentów Politechniki Krakowskiej rozpoczęło w poniedziałek poszukiwanie genetycznych bliźniaków dla chorych czekających na przeszczep szpiku. Do niedzieli będą prowadzić rejestrację potencjalnych dawców w kilku punktach uczelni.

Studenci szukają genetycznych bliźniaków dla chorych czekających na przeszczep
Kandydat samodzielnie pobiera wymaz z ust. Fot. Shutterstock
 • Studenci wolontariusze są przygotowani na proces rejestracji kandydatów, wcześniej przeszli odpowiednie szkolenie, zorganizowane przez Fundację DKMS
 • To fundacja, która na co dzień zajmuje się poszukiwaniem dawców
 • Akcja w Politechnice Krakowskiej jest jedną z wielu odbywających się w uczelniach w całym kraju

"Zapraszamy wszystkich chętnych"

- Czekamy przez cały tydzień w kilku punktach uczelni - na kampusach w Czyżynach, w budynkach wydziałów PK przy ul. Warszawskiej i Podchorążych oraz w klubie studenckim Kwadrat. Na specjalnie stworzonych stanowiskach można bardzo prosto, w kilka minut, dokonać rejestracji. Zapraszamy wszystkich chętnych mieszkańców Krakowa - powiedziała koordynatorka akcji w Politechnice Krakowskiej Dominika Wanat, cytowana w informacji prasowej uczelni.

Akcja w Politechnice Krakowskiej jest jedną z wielu odbywających się w uczelniach w całym kraju w ramach 14. edycji projektu Helpers' generation (Pokolenie osób niosących pomoc), współorganizowanego przez Fundację DKMS. Dzięki akcji ponad 140 tys. osób dołączyło do grona potencjalnych dawców szpiku, a ponad 1 tys. zostało faktycznym dawcą.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Aby stać się dawcą szpiku, trzeba być ogólnie zdrowym, choć niektóre choroby nie wykluczają dawstwa, np. nadciśnienie. Rejestrować mogą się osoby w wieku 18-55 lat, którym BMI nie przekracza 40.

Po przejściu wstępnego wywiadu medycznego kandydat na dawcę samodzielnie pobiera wymaz z wewnętrznej strony policzka zgodnie z instrukcją wolontariuszy, wypełnia też formularz rejestracyjny z podstawowymi danymi osobowymi. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, każdy, kto dokonał rejestracji, otrzymuje jej potwierdzenie w formie e-maila.

Późniejszy proces wprowadzania danych do bazy trwa ok. 3-4 miesiące. Gdy okaże się, że osoba z bazy dawców ma takie same cechy tkankowe, jak pacjent chorujący na nowotwór krwi, może zostać faktycznym dawcą komórek, wykorzystanych do przeszczepu. Przeszczepienie szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych służy nie tylko do leczenia nowotworów, białaczek, ale też szeregu mniej znanych chorób krwi.

Szczegółowe lokalizacje uczelnianych akcji wraz z datami i godzinami są na stronie.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze