Urząd Miasta Krakowa/Rynek Zdrowia | 02-09-2019 09:15

Kraków: rusza miejski program wczesnego wykrywania i leczenia wad kręgosłupa u uczniów

Dyrektorzy samorządowych szkół podstawowych mogą zgłosić chęć uczestnictwa w miejskim programie zdrowotnym "Postaw się!". Aby wziąć udział w projekcie, którego celem jest wczesne wykrywanie i leczenie wad postawy oraz innych dysfunkcji układu ruchu, dyrektorzy szkół samorządowych muszą zgłosić udział swoich placówek do 6 września.

Zniekształcenia kręgosłupa to nadal jeden z większych problemów zdrowotnych dzieci i młodzieży w Polsce Fot. Archiwum

Jak wykazują badania, zniekształcenia kręgosłupa to nadal jeden z większych problemów zdrowotnych dzieci i młodzieży w Polsce. Ponieważ dzieci większość roku spędzają w szkolnych ławkach, wydaje się rzeczą naturalną, że o zdrowy kręgosłup uczniów powinny zadbać szkoły. Te krakowskie, dzięki projektowi, będą mogły zorganizować badania przesiewowe, działania korekcyjno-rehabilitacyjne i kampanię edukacyjną - informuje Urząd Miasta Krakowa.

Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. W maju br. Miasto Kraków zawarło z Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości umowę o jego dofinansowanie. Będzie on realizowany od września 2019 r. do września 2021 r. przez wydział polityki społecznej i zdrowia UMK.

Realizacja projektu będzie podzielona na trzy etapy. W pierwszym lekarze specjaliści w dziedzinie rehabilitacji medycznej lub ortopedii i traumatologii układu ruchu przeprowadzą badania przesiewowe uczniów. W drugim etapie wezmą udział dzieci z wykrytymi wadami - będzie on polegał na działaniach korekcyjno-rehabilitacyjnych.

Trzeci element programu to zajęcia informacyjno-edukacyjne dla uczniów i rodziców lub opiekunów prawnych oraz pielęgniarek i higienistek szkolnych.

Więcej: krakow.pl