Kraków: niepełnosprawni skorzystają z solidarnościowego funduszu wsparcia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 czerwca 2019 16:32

Zagadnienia związane z funkcjonowaniem Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w Małopolsce omówiono podczas piątkowego (7 czerwca) briefingu prasowego w Krakowie. To wszystko daje dobrą perspektywę dla osób niepełnosprawnych - ocenił wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Kraków: niepełnosprawni skorzystają z solidarnościowego funduszu wsparcia
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Podczas piątkowego briefingu prasowego dotyczącego Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w Małopolsce, składającego się m.in. z programu wytchnieniowego dla opiekunów oraz programu usług opiekuńczych, omówiono najważniejsze zagadnienia tej nowej formy pomocy.

- Na razie możemy mówić o tym, że zainteresowanie ze strony samorządów jest na poziomie dwudziestu kilku, niecałych trzydziestu samorządów. Mam nadzieję, że to jest pewien początek, dlatego że fundusz jest propozycją nową, samorządy dopiero się z nim zapoznają - mówił dziennikarzom wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Wojewoda wyraził nadzieję, że promocja funduszu spowoduje większe zainteresowanie nim ze strony samorządów. Zapewnił, że część programów realizowana będzie jedynie przy pięćdziesięcioprocentowym wkładzie ze strony samorządów, ale wdrażane są również takie, w których można uzyskać niemal całkowite finansowanie.

- Solidarnościowy funduszu wsparcia rozpoczyna swoje działanie od roku 2019, a więc perspektywa kolejnych zadań i wdrażania kolejnych programów jeszcze przed nami. Docelowo mówimy o dziesięciu programach, które zafunkcjonują w ramach tego funduszu - wskazywał Ćwik.

Jak podkreślił, na razie mowa jest o programie usług opiekuńczych, o poprawie warunków mieszkaniowych i o dostosowaniu ich do osób niepełnosprawnych. - I mówimy o tym trzecim elemencie, nazywanym krótko: asystent, czyli organizowaniu, tworzeniu warunków, dostosowywaniu ich, ale też o poszukiwaniu osób, które będą prywatnymi asystentami, które będą pomagały, umożliwiały osobom niepełnosprawnym funkcjonowanie - wyjaśnił wojewoda.

Przypomniał, że program usług opiekuńczych oraz program wsparcia poprawy warunków mieszkaniowych ruszają od lipca. - Usługi opiekuńcze to bardzo szeroki zakres działań skierowanych do osób niepełnosprawnych, do osób w podeszłym wieku, poprzez całe spektrum chociażby rehabilitacji i kontaktu z fizjoterapeutą, a więc zabiegów, które są potrzebne, aby pomimo niepełnosprawności, utrzymać pewien poziom, żeby nie było dalszego regresu, także w odniesieniu do osób w podeszłym wieku - podkreślił Ćwik.

Z kolei drugi program polegać będzie opierać się na poprawie warunków mieszkaniowych, m.in. przystosowaniu podstawowej infrastruktury.

W opinii wojewody "zaletą funduszu jest to, że środki niewykorzystane nie przepadają (...), będą do dyspozycji". Przypomniał, że złoży się na nie m.in. solidarnościowa danina pobierana od osób najlepiej zarabiających. - Ale jest także wsparcie ze strony wielu ministerstw, które również składają się na solidarnościowy fundusz wsparcia, jednocześnie dając swoje propozycje, które są takim wyjściem w kierunku osób, środowisk niepełnosprawnych. To wszystko daje dobrą perspektywę dla współpracy z samorządami, ale przede wszystkim dobrą perspektywę dla osób niepełnosprawnych - powiedział Ćwik.

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych jest zasilany z części składki odprowadzanej przez pracodawców od wynagrodzeń na Fundusz Pracy. Składka ta wynosi 2,45 proc., z tym że od 1 stycznia 0,15 proc. z tej składki trafia bezpośrednio do funduszu. Zasadniczym źródłem finansowania Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych jest danina solidarnościowa - płacona przez te osoby fizyczne, których dochody w danym roku podatkowym przekroczą 1 mln zł. Wysokość daniny to 4 proc. nadwyżki tej kwoty. Po raz pierwszy najbogatsi podatnicy zapłacą tę daninę w 2020 r. od dochodów uzyskanych w tym roku.

W efekcie do Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych ma trafić ok. 1,15 mld zł, a razem z częścią składki na fundusz pracy ma to być ok. 1,8 mld zł. Drugie źródło finansowania nowego dodatku dla dorosłych niepełnosprawnych to podatek handlowy, który miał obowiązywać w Polsce już od września 2016 roku.

Nadia Senkowska (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum