Kraków: nie będzie wystąpienia do TK ws. ustawy o działalności leczniczej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2014 21:48

Radni nie zgodzili się na wystąpienie Krakowa do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z konstytucją niektórych przepisów ustawy o działalności leczniczej.

Za takim wystąpieniem opowiedziała się w czerwcu komisja zdrowia Rady Miasta Krakowa, według której obowiązujące przepisy pozwalają bez żadnych ograniczeń likwidować szpitale, które mają ujemny wynik finansowy.

Według radnych z komisji zdrowia i profilaktyki oraz Uzdrowiskowej Rady Miasta Krakowa niezgodne z Konstytucją RP są artykuły 59 i 60 ustawy o działalności leczniczej, bo pozwalają na likwidację szpitali bez żadnych ograniczeń i w zupełnie dowolny sposób, a posłowie uchwalając tę ustawę, nie wzięli po uwagę wcześniejszych orzeczeń TK, który podkreślał, że czasowa zła sytuacja materialna szpitala nie może być jedyną przesłanką do likwidacji, bo zakłady te realizują ważny cel publiczny, czyli ochronę zdrowia.

- Aktualne przepisy pozwalają bardzo łatwo zlikwidować szpital - miejsce, w którym leczą się rocznie tysiące pacjentów i pracuje kilkaset osób. Praktycznie wystarczy do tego jednoosobowa decyzja starosty. Wydaje się, że zatracone zostały proporcje, łatwość likwidacji szpitala ze względu na przejściowe trudności finansowe jest zbyt duża - mówił podczas środowej (9 lipca) sesji Jerzy Friediger, przewodniczący komisji zdrowia i profilaktyki oraz Uzdrowiskowej Rady Miasta Krakowa.

Apelował, by nie traktować tego wystąpienia jako polityczne.

- Nie traktujecie tego jako polityczny atak na rząd PO i Ministerstwo Zdrowia. Są to błędy legislacyjne, które zostały popełnione i które należy naprawić, a TK na pewno rozstrzygnie tę sprawę kompetentnie i bezstronnie - mówił Friediger.

Podczas sesji nie dyskutowano o tej sprawie. Przeciwko wystąpieniu do TK opowiedziało się w głosowaniu 21 radnych, za było 19.

W 2013 r. o zbadanie zgodności z konstytucją tej ustawy wystąpiła Warszawa, ale w kwietniu br. stołeczni radni upoważnili prezydent miasta Hannę Gronkiewicz Gronkiewicz-Waltz do wycofania wniosku z TK.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum