Kraków: ministerialny plan wspomoże pracę centrum?

Autor: dziennikpolski24.pl/Rynek Zdrowia • • 03 marca 2016 09:48

Krakowskie Centrum Chorób Rzadkich Układu Krążenia pomaga pacjentom cierpiącym na te schorzenia, opracowując indywidualne terapie. W Ministerstwie Zdrowia powstaje strategia leczenia chorób rzadkich pn. Narodowy Plan Chorób Rzadkich.

Kraków: ministerialny plan wspomoże pracę centrum? Fot. Archiwum

Pięć lat temu Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II uruchomił Centrum Chorób Rzadkich Układu Krążenia. Zespół kierowany przez prof. Piotra Podolca przyjął blisko 2,5 tys. pacjentów z podejrzeniem tzw. choroby rzadkiej - dla każdej z nich trzeba opracowywać indywidualną terapię. Są to pacjenci z anomaliami naczyń tętniczych, nadciśnieniem płucnym, wrodzonymi wadami serca, guzami serca czy chorobami o podłożu nowotworowym - informuje dziennikpolski24.pl

We właściwym rozpoznaniu schorzeń krakowskiej placówce pomaga blisko 300 konsultantów z całego świata. Krakowscy specjaliści we współpracy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego kształcą również rodzimych specjalistów z zakresu chorób rzadkich. Stworzyli pierwszy w Polsce program nauczania o tego rodzaju schorzeniach dla studentów medycyny.

Według szacunków na choroby rzadkie cierpi w Polsce około 3 mln pacjentów. Dotychczas opisać udało się ponad 6 tys. schorzeń tego typu.

Szansą na kompleksową opiekę nad takimi pacjentami jest zapowiadany przez resort zdrowia Narodowy Plan Chorób Rzadkich. Powstał już zespół złożony z przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz przedstawicieli organizacji społecznych, który odpowiadać będzie za jego przygotowanie.

Polska to jedyny z krajów Unii Europejskiej, który strategii leczenia chorób rzadkich jeszcze nie posiada. Ministerstwo zapewnia, że zacznie ona obowiązywać od początku 2017 r. Twórcy krakowskiego centrum liczą, że to ich ośrodek zostanie placówką referencyjną dla pacjentów z rzadkimi chorobami kardiologicznymi z całego kraju.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum