"Kraków bez smogu!": trwa batalia o czyste powietrze w mieście

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 20 listopada 2013 09:35

Wystartowała kolejna odsłona outdoorowej kampanii społecznej Krakowskiego Alarmu Smogowego pod hasłem ''Kraków bez smogu!''. W mieście pojawi się 60 nośników z plakatami z hasłami akcji.

"Kraków bez smogu!": trwa batalia o czyste powietrze w mieście

''Kraków bez smogu!'' to kampania, która pod trzema krótkimi hasłami (''Nie puszczajmy zdrowia z dymem!'', ''Nie puszczajmy pieniędzy z dymem'', ''Nie puszczajmy z dymem IQ!'') pokazuje wizję miasta po wdrożeniu planów naprawczych związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Na ulicach  pojawi 30 billboardów i 30 citylightów z hasłami kampanii.

Badania epidemiologiczne prowadzone m.in. przez naukowców zgrupowanych w programie Apheis (Air Pollution and Health: a European Information System) wyraźnie dowodzą, że redukcja poziomu zanieczyszczeń w Krakowie pozwoli na uniknięcie średnio około 400 zgonów rocznie.

Jak podkreślają organizatorzy kampanii, czyste krakowskie powietrze to nie tylko zdrowsze, lecz także bardziej inteligentne dzieci. Badania prowadzone przez prof. Wiesława Jędrychowskiego z CM UJ wskazują, że dzieci narażone na wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych mają niższy iloraz inteligencji (średnio o 3,8 pkt w skali ilorazu inteligencji) od tych narażonych na niższe stężenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum