Kraków. Kolejny punkt szczepień przeciwko COVID-19 zamknięty

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia06 sierpnia 2021 14:22

Coraz mniej chętnych do zaszczepienia w Polsce. Z tego powodu wojewoda małopolski zdecydował o zawieszeniu punktu w Krakowie.

Wojewoda małopolski zawiesił działanie kolejnego punktu szczepień Fot. Shutterstock
  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że według danych z piątku 6 sierpnia w Polce wykonano już 34 806 538 szczepień przeciw Covid-19
  • W pełni zaszczepionych jednak niespełna 48 proc. Polaków (ponad 17,7 mln
  • Liczba punktów szczepień spada, co jest efektem zmniejszającego się zainteresowania szczepieniami w Polsce
  • Wojewoda małopolski zawiesił kolejny punkt w Krakowie, mieszczący się w hali WKS Wawel

Kraków. Wojewoda zawiesił kolejny punkt szczepień

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, do 6 sierpnia w Polsce wykonano już blisko 35 mln szczepień, w tym 2. dawką ponad 16 mln. Liczba chętnych do zaszczepienia przeciw Covid-19 jednak spada. W związku z tym zamykane są kolejne punkty szczepień. Tym razem w Krakowie.

- Punkt w hali sportowej WKS Wawel przy ul. Podchorążych 3 został zawieszony w związku z mniejszą liczbą zainteresowanych szczepieniami. Dwa pozostałe - w Miejskim Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych oraz w Tauron Arenie - działają w pełnym zakresie i na pewno będą funkcjonować do końca sierpnia. Co od września - to zdecydujemy pod koniec sierpnia - powiedział Łukasz Bartkowicz, dyrektor Miejskiego Centrum Opieki w Krakowie, które nadzoruje szczepienia w trzech punktach.

Wszyscy pacjenci, którzy do tej pory zaszczepili się pierwszą dawką preparatu przeciw COVID-19 w tym punkcie, zostaną przekierowani do punktu w Miejskim Centrum Opieki dla Osób Starszych przy ul. Wielickiej, o czym zostaną powiadomieni za pośrednictwem SMS-a.

Do dwóch pozostałych punktów szczepień powszechnych, prowadzonych przez gminę Kraków, w dalszym ciągu można się rejestrować za pośrednictwem takich samych kanałów jak wcześniej (bezpośredni kontakt z punktem, całodobowa i bezpłatna infolinia 989, elektroniczna e-Rejestracja, wysłanie wiadomości SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie).

W każdy weekend sierpnia w mieście odbywają się plenerowe akcje #krakowszczepi w punktach mobilnych. W najbliższy weekend zainteresowani będą mogli zaszczepić się w parku im. H. Jordana oraz w Com Com Zone w Nowej Hucie.

Szczepienia w Polsce. Maleje liczba chętnych

Punkt w WKS Wawel jest kolejnym, który wstrzymuje funkcjonowanie z powodu braku chętnych na szczepienia. Swoje dwa punkty szczepień zamknął już m.in. Szpital Uniwersytecki w Krakowie. W lipcu przestał działać miejski punkt szczepień powszechnych w hali przy ul. Gumniskiej w Tarnowie.

Planów zamknięcia nie ma największy taki punkt w Małopolsce - prowadzony przez szpital Rydygiera w hali Expo w Krakowie. W tym miejscu szczepić będzie można się na pewno do końca sierpnia. Pod koniec miesiąca szpital zdecyduje, czy punkt zostaje w hali, czy trzeba poszukać innej lokalizacji. Dotychczas w Expo wykonano co najmniej 120 tys. zastrzyków. Ostatnio zgłasza się tu po ok. 100 osób dziennie, podczas gdy w poprzednich miesiącach było to nawet 1,6 tys. dziennie.

Statystyki szczepień przeciwko COVID-19 w Polsce:

  • 34 806 538 liczba wykonanych szczepień
  • 18 515 393 liczba szczepień pierwszą dawką
  • 16 291 145 liczba szczepień drugą dawką
  • 17 735 484 liczba osób w pełni zaszczepionych
  • 87 980 dzienna liczba szczepień
  • 14 063 liczba niepożądanych odczynów.

Do 6 sierpnia do Polski dostarczono 46 170 230 dawek szczepionki przeciw Covid-19. W magazynie znajduje się obecnie 8 632 915 dawek. Zamówienia w trakcie realizacji to 974 050. Zutylizowano 161 555 dawek.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum