Krajowa Sieć Kardiologiczna. Program jest ambitny, a czasu mało - mówi prof. Przemysław Mitkowski
Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK), który ruszy 1 września w woj. mazowieckim. - Mam nadzieję, że wkrótce obejmie kolejne regiony - mówi prof. Przemysław Mitkowski.

- Bardzo źle się stanie, jeśli pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK) zakończy się na jednym województwie - zaznacza prof. Przemysław Mitkowski
- Słyszymy jednak zapewnienia, że od początku 2022 r. do pilotażu będą włączane kolejne regiony. Mam nadzieję, że będzie ich 4 lub 5 - mówi prof. Mitkowski
- Na razie pilotażowy program KSK obejmie 17 tys. mieszkańców Mazowsza
- Bardzo źle się stanie, jeśli pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej zakończy się na jednym regionie. Mamy w poszczególnych województwach wypracowane różne modele współpracy między placówkami szpitalnymi a ambulatoryjnymi i POZ - zaznacza prof. Przemysław Mitkowski, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, kierownik Pracowni Elektroterapii Serca w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu.
Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej rusza 1 września
Przypomnijmy, że pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK), który ruszy 1 września w woj. mazowieckim, będzie realizował ośrodek koordynujący - Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie. Obejmie leczenie szpitalne, a także świadczenia w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz podstawowej opieki zdrowotnej. Na realizację pilotażu, zaplanowanego na 25 miesięcy, NFZ przeznaczy 35,6 mln zł.
Diagnostyka i leczenie pacjentów w ramach pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej dotyczyć będzie nielimitowanych świadczeń w czterech grup rozpoznań:
- Niewydolności serca
- Nadciśnienia tętniczego
- Zaburzeń rytmu serca
- Wad zastawkowych
Na razie pilotażowy program Krajowej Sieci Kardiologicznej obejmie 17 tys. mieszkańców woj. mazowieckiego. - Słyszymy jednak zapewnienia, że od początku 2022 r. do pilotażu będą włączane kolejne regiony. Mam nadzieję, że będzie ich 4 lub 5. To bardzo ważne. Są bowiem prężne województwa, gdzie nie brakuje ośrodków, które z powodzeniem mogą pełnić rolę ośrodka koordynującego - zaznaczył prof. Mitkowski.
KSK zakłada nielimitowanie świadczeń
- Jest to tyle istotne, że program KSK zakłada nielimitowanie świadczeń w czterech zakresach, które obejmuje pilotaż, a w ubiegłym roku nastąpił w Polsce aż 17-procentowy wzrost liczby zgonów z powodów sercowo-naczyniowych. Obawiam się, że podobny wskaźnik odnotujemy także za pierwsze dwa kwartały bieżącego roku - dodaje prezes elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
- KSK jest, wbrew pozorom, jest bardzo skomplikowany, a ramy czasowe dość ambitne. Pierwsi pacjenci mają być włączani do leczenia w ramach sieci na początku września, a jest jeszcze sporo pracy dotyczącej określenia kompetencji ośrodków na poszczególnych poziomach - konkluduje prof. Mitkowski.
Wszystkie wypowiedzi zanotowano podczas sesji „Kardiologia - sieć, program i nowe technologie” w ramach VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC, Katowice, 14-16 czerwca 2021 r.).
Zobacz retransmisję całej debaty: hccongress.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)