×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Krajowa Sieć Kardiologiczna. Program jest ambitny, a czasu mało - mówi prof. Przemysław Mitkowski

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia25 lipca 2021 07:00

Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK), który ruszy 1 września w woj. mazowieckim. - Mam nadzieję, że wkrótce obejmie kolejne regiony - mówi prof. Przemysław Mitkowski.

Krajowa Sieć Kardiologiczna. Program jest ambitny, a czasu mało - mówi prof. Przemysław Mitkowski
Prof. Przemysław Mitkowski, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego; FOT. PTWP
 • Bardzo źle się stanie, jeśli pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK) zakończy się na jednym województwie - zaznacza prof. Przemysław Mitkowski
 • Słyszymy jednak zapewnienia, że od początku 2022 r. do pilotażu będą włączane kolejne regiony. Mam nadzieję, że będzie ich 4 lub 5 - mówi prof. Mitkowski
 • Na razie pilotażowy program KSK obejmie 17 tys. mieszkańców Mazowsza

- Bardzo źle się stanie, jeśli pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej zakończy się na jednym regionie. Mamy w poszczególnych województwach wypracowane różne modele współpracy między placówkami szpitalnymi a ambulatoryjnymi i POZ - zaznacza prof. Przemysław Mitkowski, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, kierownik Pracowni Elektroterapii Serca w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu.

Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej rusza 1 września

Przypomnijmy, że pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK), który ruszy 1 września w woj. mazowieckim, będzie realizował ośrodek koordynujący - Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie. Obejmie leczenie szpitalne, a także świadczenia w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz podstawowej opieki zdrowotnej. Na realizację pilotażu, zaplanowanego na 25 miesięcy, NFZ przeznaczy 35,6 mln zł.

Diagnostyka i leczenie pacjentów w ramach pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej dotyczyć będzie nielimitowanych świadczeń w czterech grup rozpoznań:

 • Niewydolności serca
 • Nadciśnienia tętniczego
 • Zaburzeń rytmu serca
 • Wad zastawkowych

Na razie pilotażowy program Krajowej Sieci Kardiologicznej obejmie 17 tys. mieszkańców woj. mazowieckiego. - Słyszymy jednak zapewnienia, że od początku 2022 r. do pilotażu będą włączane kolejne regiony. Mam nadzieję, że będzie ich 4 lub 5. To bardzo ważne. Są bowiem prężne województwa, gdzie nie brakuje ośrodków, które z powodzeniem mogą pełnić rolę ośrodka koordynującego - zaznaczył prof. Mitkowski.

KSK zakłada nielimitowanie świadczeń

- Jest to tyle istotne, że program KSK zakłada nielimitowanie świadczeń w czterech zakresach, które obejmuje pilotaż, a w ubiegłym roku nastąpił w Polsce aż 17-procentowy wzrost liczby zgonów z powodów sercowo-naczyniowych. Obawiam się, że podobny wskaźnik odnotujemy także za pierwsze dwa kwartały bieżącego roku - dodaje prezes elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

- KSK jest, wbrew pozorom, jest bardzo skomplikowany, a ramy czasowe dość ambitne. Pierwsi pacjenci mają być włączani do leczenia w ramach sieci na początku września, a jest jeszcze sporo pracy dotyczącej określenia kompetencji ośrodków na poszczególnych poziomach - konkluduje prof. Mitkowski.

Wszystkie wypowiedzi zanotowano podczas sesji „Kardiologia - sieć, program i nowe technologie” w ramach VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC, Katowice, 14-16 czerwca 2021 r.).

Zobacz retransmisję całej debaty: hccongress.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze