Krajowa Rada ds. Onkologii bez pięciu wybitnych ekspertów. Zostali odwołani

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 31 stycznia 2019 10:02

Z Krajowej Rady ds. Onkologii, decyzją ministra zdrowia, zostali odwołani profesorowie: Jacek Jassem, Rafał Dziadziuszko, Piotr Rutkowski, Wiesław Jędrzejczak oraz doktor Janusz Meder. Prof. Jassem o odwołaniu został poinformowany osobiście, a pozostali profesorowie - drogą mailową.

Krajowa Rada ds. Onkologii bez pięciu wybitnych ekspertów. Zostali odwołani
Fot. archiwum

"To dzięki nim w przestrzeni publicznej zaistniały takie pojęcia jak: strategia dla raka, mam haka na raka, letnia akademia onkologii, medyczna racja stanu czy złota strzała terapeutyczna" - przypomina zasługi wybitnych onkologów Dziennik Bałtycki. Pisze też, że wszyscy oni mieli krytyczne zdanie na temat forsowanego przez obecną ekipę w Ministerstwie Zdrowia projektu tzw. Sieci Onkologicznej i nie bali się mówić o tym publicznie.

Według dziennika ekspertów Krajowej Rady ds. Onkologii w osobach profesorów Jędrzejczaka, Rutkowskiego i Dziadziuszki minister odwołał drogą mailową, zaś do prof. Jacka Jassema wiceminister Sławomir Gadomski zadzwonił osobiście.

Jak relacjonuje rozmowę prof. Jassem, najpierw padła propozycja pomocy w pracach nad nowym cancer planem, ogłoszonym niedawno przez prezydenta Andrzeja Dudę. Profesor odmówił i przypomniał cancer plan opracowany w 2014 r. przez 200 ekspertów. "Minister poinformował mnie, że ten plan nie może być przyjęty, ponieważ... nie jest dokumentem państwowym" - czytamy z relacji profesora.

Zaraz potem prof. Jassem miał dowiedzieć się o odwołaniu z Rady ds. Onkologii, a  jednocześnie usłyszeć zapewnienie, że nie jest to związane z  jego krytycznym nastawieniem do działań podejmowanych przez resort zdrowia w onkologii.

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum