Krajewski komentuje słowa Niedzielskiego: „Stawiamy na dialog, a nie konfrontację”. To ciąg dalszy sporu o teleporady

Autor: Justyna Przybytek-Pawlik • Źródło: Rynek Zdrowia24 czerwca 2021 05:57

Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego odpowiada ministrowi zdrowia: „Stawiamy na dialog, a nie konfrontację”. Chodzi o mocne słowa Niedzielskiego, który w środę w Zielonego Górze powiedział, że „nie przedłuży umów z 70 placówkami POZ”.

Krajewski komentuje słowa Niedzielskiego: „Stawiamy na dialog, a nie konfrontację”. To ciąg dalszy sporu o teleporady
Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego/Fot. PTWP
  • O nadużywaniu teleporad w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej minister zdrowia Adam Niedzielski mówił w środę, 23 czerwca, na konferencji prasowej w Zielonej Górze
  • Szef resortu zdrowia powiedział, że NFZ nie przedłuży umów na świadczenia z zakresu POZ z około 70 placówkami, w których teleporad jest więcej niż 90 proc.
  • Stanowisko ministra skomentował Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego: "Stawiamy na dialog, a nie konfrontację"

Niedzielski w sprawie POZ. "Nie przedłużę umów z 70 placówkami"

Adam Niedzielski mówił w środę, 23 czerwca, że „są takie przychodnie, gdzie teleporady zdominowały wszystkie inne formy świadczenia usług i wyparły bezpośredni kontakt z pacjentem”.

Jak dodał blisko 40 proc. przychodni udziela więcej teleporad zdalnych niż umawia wizyt w gabinecie lekarskim, a są też takie placówki, gdzie udział teleporad to ponad 90 proc. i jest ich – według wyliczeń ministra – około 200 w całym kraju.

Więcej znajdziesz tu: Niedzielski o umowach z POZ. "Nie przedłużę umów z 70 placówkami"

- Część z tych podmiotów ma zawarte umowy na czas określony, a część na czas nieokreślony. Dlatego zdecydowałem się, w przypadku tych podmiotów, których liczbę określam na 70, które mają wskaźnik świadczenia teleporad powyżej 90 proc, by nie przedłużyć umów na świadczenie z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej - zaznaczył szef resortu zdrowia.

Czytaj więcej: Nowe zasady dla teleporad. Zmiany forsuje NFZ: więcej teleporad, mniej pieniędzy. NRL ostro: "nieracjonalne rozwiązanie"

Krajewski: Mamy nadzieję, że na deklaracjach reform się nie skończy

Słowa ministra skomentował prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski. Oświadczenie w sprawie pojawiło się m.in. na profilu PZ w mediach społecznościowych.

- Potępiamy praktyki, które podstawę swojej działalności opierają na zdalnym kontakcie z pacjentem. Od wielu miesięcy lekarze Porozumienia Zielonogórskiego przyjmują w ramach wizyt osobistych w poradniach, kontakt zdalny wykorzystując do porady niewymagającej bezpośredniej obecności tj. recepta, zaświadczenie czy skierowanie. Istotą naszego zawodu jest przede wszystkim dbałość o zdrowie pacjentów – podkreśla Krajewski.

Zaznacza jednak, że „ telemedycyna nadal będzie pomocna w sprawach, które nie wymagają wizyty w gabinecie", ale zastrzega też: „To bezpośredni kontakt z pacjentem, diagnostyka i leczenie stanowią podstawę opieki zdrowotnej”.

Polecamy: Teleporada, czyli od uwielbiena do potępienia. Tomasz Zieliński w rozmowie z Rynkiem Zdrowia

„Stawiamy na dialog nie na konfrontację”

Na koniec Krajewski zwraca się do Ministerstwa Zdrowia.

- Cieszy opinia MZ, które widzi fundamentalne znaczenie POZ. Mamy także nadzieję, że na deklaracjach reform się nie skończy. Mamy gotowe projekty zmian w systemie, które możemy poddać publicznej dyskusji – napisał prezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Dodał, że Porozumienie od wielu lat apeluje do kolejnych ministrów zdrowia o konieczne zmiany w funkcjonowaniu POZ.

- Wciąż jednak brakuje chęci rozmów ze środowiskiem na ten temat. Stawiamy na dialog, a nie konfrontację. Pacjentów mamy coraz więcej, udzielamy więcej świadczeń, a średnia wieku lekarzy rodzinnych to ponad 54 lata, w lubuskim nawet ponad 60 lat – kończy Krajewski.

Czytaj także: Teleporady. Nowe zasady uderzą w przewlekle chorych. Lekarze rodzinni ostrzegają: ucierpią osoby z cukrzycą i nadciśnieniem

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum