×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Koszalin: Umowa przekazania 13 mln zł z unijnych funduszy modernizację szpitala wojewódzkiego

Autor: • Źródło: PAP23 lutego 2023 19:55

Szpital Wojewódzki w Koszalinie otrzymał 13 mln zł z funduszy unijnych na modernizację oddziału onkologii i chemioterapii. Umowę w tej sprawie podpisał w czwartek marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i odchodzący na emeryturę dyrektor szpitala Andrzej Kondaszewski.

Koszalin: Umowa przekazania 13 mln zł z unijnych funduszy modernizację szpitala wojewódzkiego

13 mln zł, po które sięgnął Szpital Wojewódzki w Koszalinie, to unijne fundusze REACT-EU będące w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego.

Jak zaznaczył w czwartek podczas konferencji prasowej marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, przyznane środki mają pomóc wzmocnić ochronę zdrowia po pandemii COVID-19. Trafiają do koszalińskiego szpitala, największego i jedynego wysokospecjalistycznego we wschodniej części województwa, by polepszyć warunki pracy jego pracownikom i pobytu pacjentom. "To jednostka frontowa, samotna" - podkreślił Geblewicz, mówiąc o szpitalu, dla którego organem założycielskim jest Urząd Marszałkowski.

Unijne fundusze, na których przekazanie w czwartek w Koszalinie podpisano umowę, pokryją w całości dwa etapy modernizacji szpitalnego oddziału onkologii i chemioterapii. Ta polega na wykonaniu prac budowlanych w trybie "zaprojektuj i wybuduj" oraz kupnie wyposażenia, w tym: aparatów EKG, defibrylatora, inhalatorów, kardiomonitorów, pomp infuzyjnych i rowerów rehabilitacyjnych. Projekt jest już gotowy, trwają prace rozbiórkowe, a cała inwestycja powinna być gotowa z końcem listopada br.

Koszaliński szpital z puli środków REACT-EU skorzystał już w grudniu 2022 r. Wówczas z Urzędu Marszałkowskiego otrzymał 4 mln zł na modernizację i zakup aparatury do Pracowni Hemodynamiki na kardiologii. Inwestycja jest w trakcie realizacji.

Geblewicz poinformował także o przejściu na emeryturę dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie Andrzeja Kondaszewskiego, który tę funkcję pełnił od 2005 r. Zaznaczył, że to decyzja dyrektora. Podkreślił, że Kondaszewski zamknął ubiegły rok finansowy placówki na plusie, a także wypłacił większość należnych od 1 lipca ub. r. wyższych wynagrodzeń wynikających z nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. On sam poinformował dziennikarzy w czwartek, że w marcu wyrównanie otrzymają już wszyscy uprawnieni.

"Udowodnił, że nie zostawia okrętu w tarapatach" - powiedział o Kondaszewskim marszałek województwa. Następnie dodał, że już jako emeryt, były dyrektor, Kondaszewski od 1 marca będzie pełnił obowiązki szefa koszalińskiego szpitala, do czasu wyłonienia nowego dyrektora. To ma nastąpić w ciągu kwartału. Geblewicz nie wskazał jednoznacznie, czy wybór nastąpi w drodze konkursu, czy będzie to powierzenie. Ponadto zaznaczył, że chce korzystać z doradztwa Kondaszewskiego.

W Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie pracuje ok. 1700 osób. W latach 2010-2022 placówka zrealizowała inwestycje o łącznej wartości 242 mln zł. Przewodniczący jej Rady Społecznej Stanisław Gawłowski uściślił, że od 2005 r. na inwestycje wydała ok. 0,5 mld zł. Zaznaczył, że rocznie udziela świadczeń medycznych 300 tys. pacjentów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze