Kosiniak-Kamysz: wybory są teraz niebezpieczne dla zdrowia

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2020 10:28

- Wybory prezydenckie przeprowadzone w obecnym terminie są niebezpieczne dla zdrowia, co pokazują wybory w Bawarii. Jeśli chodzi o zachorowania na COVID-19 Bawaria wyprzedza całe Niemcy. W ostatnich dniach podwoiła się tam liczba osób zakażonych koronawirusem, właśnie po głosowaniu korespondencyjnym - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat na prezydenta RP.

Władysław Kosiniak-Kamysz, jest lekarzem. Powiedział, że jeżeli taka potrzeba zaistnieje, to podejmie się pracy w szpitalu "choćby jutro, pojutrze". Fot. PTWP

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego w rozmowie z Beatą Lubecką w studiu Radia Zet, w środę (8 kwietnia) zaznaczył, że dziś celem jego ugrupowania nie są wybory prezydenckie, ale walka o zdrowie i życie Polaków, pomoc dla przedsiębiorców, płace dla pracowników.

- To są sprawy kluczowe a nie sprawy wyborcze, dziś trzeba uświadomić niemożliwość przygotowania tego głosowania, przekonać do tego być może posłów Porozumienia Gowina - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Jednocześnie zaznaczył, że w przygotowanej przez Koalicje Polską tarczy antykryzysowej zawarto postulaty dotyczące: utrzymania stabilności systemu ochrony zdrowia, dofinansowanie tego systemu w wysokości 20 mld zł również z funduszy pochodzących z UE oraz dostęp do testów dla oddziałów, które powinny być pod szczególnym monitoringiem (geriatrii, interny, DPS, ZOL).

W propozycjach koalicji są też dodatki dla pracowników zawodów medycznych.

- Dziś nie mamy określonej wysokości stawki tych dodatków, to powinno być zawarte w rozporządzeniu. W mojej ocenie powinny być one w godnej wysokości, takiej która jest możliwa do zrealizowania i oddaje szacunek w tej postaci finansowej dla osób ciężko pracujących. 500 zł, to jest to minimum, od którego trzeba by zacząć - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Odniósł się także do dwóch projektów ustaw, które mają być procedowane w sejmie a dotyczące zdrowia. Pierwszy to projekt dający przywileje rządzącym, w dostępie do ochrony zdrowia. Według niego pierwszeństwo to powinni mieć ci co są na pierwszej linii frontu, pracownicy medyczni i pracujący w handlu, w transporcie. - To dla bohaterów jest szybka ścieżka - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Kolejny to obywatelski projekt całkowitego zakazu aborcji, którym ma się zająć sejm 15 kwietnia. Autorzy chcą, by za usunięcie ciąży groziła kara do 5 lat pozbawienia wolności. Projekt  "Zatrzymać aborcję" został przygotowany przez Kaję Godek i jej Komitet Inicjatywy Ustawodawczej.

Kosiniak-Kamysz wyjaśnił, że w tym wypadku są terminy, których trzeba się trzymać. Jednak, jak zaznaczył, nie jest to dobry moment na dyskusje, gdzie światopogląd i emocje będą silnie zaangażowane.

- Osobiście uważam, że nie należy zmieniać tych tego prawa, dlatego zagłosuję w pierwszym czytaniu za odrzuceniem tego projektu obywatelskiego. Nie chcę rozgrzewać emocji w momencie, gdy jesteśmy zaangażowani w walkę z koronawirusem, w tym momencie nie należy otwierać nowych frontów walki ideologicznej i emocjonalnej - podkreślił lider PSL.  

Prezes PSL odniósł się także do kwestii związanej ze zgłoszoną przez niego gotowością pracy jako lekarz w okresie epidemii, jeśli będzie taka potrzeba.

Jak ocenił, ta gotowość była od samego początku naturalna dla niego, tak zresztą jak i dla innych pracowników medycznych, którzy zasiadają w ławach parlamentarnych, niezależnie od tego po jakiej są stronie sceny politycznej.

- Do tej gotowości zobowiązuje nas chociażby ustawa o stanie zagrożenia epidemią czy o stanie epidemii. Obecnie zgłosiłem swoją gotowość w szpitalu, w którym zanim zostałem parlamentarzystą odbywałem specjalizację z zakresu chorób wewnętrznych - powiedział Kosiniak -Kamysz.

Dodał też, że jeżeli taka potrzeba zaistnieje, to podejmie się pracy w szpitalu "choćby jutro, pojutrze". Zastrzegł jednak, że nie będzie rezygnował z kandydowania na prezydenta, gdyż to jest zadanie, którego się podjął i zaufało mu setki tysięcy Polaków.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum