rmf24.pl/Rynek Zdrowia | 28-09-2019 18:23

Kosiniak-Kamysz: służba zdrowia w Polsce jest w stanie krytycznym

- Pacjent, jakim jest służba zdrowia w Polsce, jest w stanie krytycznym i trzeba mu udzielić pomocy. Trzeba to zrobić wspólnie i dlatego mówimy: zróbmy to ponad podziałami - stwierdził w rozmowie z Onetem lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PTWP

Powiedział, że niezależnie od tego, czy po wyborach PSL będzie w opozycji, czy będzie rządzić, będzie realizować „Pakt dla Zdrowia”. - Jeśli ktoś z rządzących chce się pod nim podpisać - zapraszamy. Jeśli ktoś z opozycji chce to zrobić - zapraszamy - dodał.

- Chcemy, by finansowanie zostało zwiększone z 4,9 do 6,8 proc. PKB - stwierdził w wywiadzie dla Onetu Kosiniak-Kamysz. O 30 proc. powinny zostać podwyższone wynagrodzenia dla pielęgniarek, położonych, ratowników medycznych, fizjoterapeutów, diagnostów, dla wszystkich zawodów okołomedycznych.

- Dopiero na końcu wymienię lekarzy, bo dzisiaj te zawody okołomedyczne wyjątkowo mocno potrzebują wsparcia. Powinniśmy także zwiększyć limity przyjęć na studia medyczne, skrócić specjalizację, uprościć nostryfikację dyplomu - wyliczał.

Czytaj: rmf24.pl