Kosiniak-Kamysz: reforma ochrony zdrowia powinna być sztandarowym celem wszystkich parlamentarzystów

Autor: oprac. JJ • Źródło: PAP20 maja 2021 16:45

Reforma ochrony zdrowia powinna być głównym, sztandarowym zajęciem wszystkich parlamentarzystów - powiedział w czwartek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz: reforma ochrony zdrowia powinna być sztandarowym celem wszystkich parlamentarzystów
Zdaniem lidera PSL reforma ochrony zdrowia powinna być głównym, sztandarowym zajęciem wszystkich parlamentarzystów. Fot. Arch. PTWP
  • Kosiniak-Kamysz: - Będziemy płacić do budżetu państwa, ale nie wiemy, czy te środki trafią na zdrowie
  • Zdaniem lidera PSL reforma ochrony zdrowia powinna być głównym, sztandarowym zajęciem wszystkich parlamentarzystów
  • Zdaniem Dariusza Klimczaka, rząd w nowelizacji przepisów o wynagrodzeniach dla zawodów medycznych "z buta" traktuje pielęgniarki i położne

Kosiniak-Kamysz podkreślił w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że po prezentacji przez Zjednoczoną Prawicę Polskiego Ładu "wiemy jedno - wszyscy Polacy zapłacą więcej". Zdaniem posła Dariusza Klimczaka (PSL) Polsce potrzebny jest "Pakt na rzecz zdrowia", a nie nowe podatki.

Zapłacą wszyscy

- Zapłacimy „podatek Morawieckiego”. Więcej będziemy płacić do budżetu państwa, ale nie wiemy, czy te środki trafią na zdrowie, nie mamy tutaj żadnej gwarancji. Są podane tylko hasła, a nie ma przedstawionych ustaw - zaznaczył Władysław Kosiniak-Kamysz.

Według Lidera PSL, dziś jest tak, że "większą część składki zdrowotnej możemy odliczyć od podatku, ale to nie znaczy, że nie trafia składka zdrowotna w wysokości 9 proc. do budżetu państwa. Ona tam trafia, tylko my możemy dużą część - ponad 7 proc. - odliczyć od podatku - powiedział Kosiniak-Kamysz. Dodał, że niedługo "tego nie będziemy mogli zrobić, czyli każdy z nas zapłaci o 7 proc. podatek większy".

- To jest zamach na finanse polskich rodzin. Nie ma żadnych gwarancji, że te środki trafią na ochronę zdrowia - ocenił szef ludowców.

„Pakt na rzecz zdrowia” a nie podatki

Lider PSL przypomniał, że PSL przedstawiło tzw. "Pakt na rzecz zdrowia". - To są najważniejsze punkty dotyczące zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia, przesunięcia środków ze składki rentowej, podniesienie o 30 proc. wynagrodzeń lekarzy i pielęgniarek czy postawienie na Europejski Plan Walki z Rakiem - mówił Kosiniak-Kamysz.

Według niego, "reforma ochrony zdrowia powinna być głównym, sztandarowym zajęciem wszystkich parlamentarzystów".

Zdaniem wiceprezesa PSL, posła Dariusza Klimczaka Polsce potrzebny jest "Pakt na rzecz zdrowia", a nie nowe podatki. - Potrzebna jest całościowa reforma systemu ochrony zdrowia - powiedział Klimczak.

Rząd traktuje „z buta” lekarzy i pielęgniarki

Według Klimczaka, rząd w nowelizacji przepisów o wynagrodzeniach dla zawodów medycznych "z buta" traktuje pielęgniarki i położne. "Nie ma na to zgody" - podkreślił poseł PSL.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie II progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Według założeń programu, wydatki na zdrowie już w 2023 r. mają osiągnąć poziom 6 proc. PKB. Nowe środki mają zostać przeznaczone na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie. Zwiększenie finansowania systemu ochrony zdrowia ma zmniejszyć kolejki, a cyfryzacja ułatwić dostęp do lekarza.

Jak wyjaśniał wiceminister finansów Jan Sarnowski, jedno z rozwiązań proponowanych w Polskim Ładzie, to zmiany dotyczące ujednolicenia zasad odprowadzania składki zdrowotnej. Będzie ona nadal wynosić 9 proc., ale obejmie - na tych samych zasadach - zarówno pracowników, jak i osoby prowadzące działalność gospodarczą. Poza tym składka zdrowotna nie będzie zmniejszać podatku, jak jest obecnie. Nie będzie też pomniejszać dochodu do opodatkowania.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum