Kosiniak-Kamysz: przeznaczymy 6,8 proc. PKB na ochronę zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 września 2019 14:52

Nie będzie lepszej służby zdrowia bez wyższych nakładów na ten cel - mówił w sobotę Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konwencji programowej PSL-Koalicja Polska w Sandomierzu. Lider PSL zapowiedział, że przeznaczy na ochronę zdrowia 6,8 proc. PKB.

Kosiniak-Kamysz: przeznaczymy 6,8 proc. PKB na ochronę zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Bez tego nie będzie lepszych zarobków dla pielęgniarek, fizjoterapeutów, ratowników. O to walczyli rezydenci dwa lata w swoim proteście - o 6,8 PKB na służbę zdrowia. Nie jutro, tylko dziś - stwierdził lider PSL.

Zaproponował, by przesunąć na ochronę zdrowia dwa procent ze składki rentowej. - To jest kilkanaście miliardów złotych. Jeżeli zmniejszyła się o połowę liczba rencistów w Polsce, to fundusz rentowy, gdzie dokonywane były podwyżki składki rentowej dla pracowników i przedsiębiorców kilka lat temu, nie wymaga już dzisiaj takiego zastrzyku pieniędzy i można przesunąć dwa procent na ochronę zdrowia - podkreślił lider PSL.

Dodał, że taki "zastrzyk" pozwoli na funkcjonowanie szpitali powiatowych, przychodni oraz opieki stomatologicznej.

Lider PSL ocenił też, że "musi być gospodarz, który służbą zdrowia zarządza na poziomie regionalnym". - Mamy szpitale powiatowe, miejskie, uniwersyteckie i rządzą dyrektorzy NFZ. Nie ma nad tym społecznej kontroli. Samorządowcy, pacjenci, lekarze i pielęgniarki muszą uzyskać wpływ na podejmowane decyzje. Samorządy lekarskie i pielęgniarskie mają nie tylko opiniować, ale także móc wpływać na to, gdzie trafiają pieniądze - przekonywał.

Zapowiedział też "promocję zawodów medycznych" oraz poprawę w dostępności do leków. - Trzeba zawrzeć pakt na rzecz służby zdrowia i my go zawrzemy (...) Bez zmian w służbie zdrowia, bez koordynacji, bez postawienia na większe dofinansowanie, bez oddłużenia szpitali nie będzie skrócenia kolejek (...) Wzywamy wszystkie partie polityczne, wszystkie środowiska społeczne, wszystkie środowiska zawodowe do podpisania paktu na rzecz zdrowia - zaapelował Kosiniak-Kamysz.

Aleksandra Kuźniar - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze