Kosiniak-Kamysz: przekażmy 2 mld zł nie na telewizję rządową, tylko na onkologię

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2020 15:11

O zawetowanie noweli ws. dofinansowania TVP i PR zaapelował we wtorek (18 lutego) do prezydenta Andrzeja Dudy lider PSL, kandydat na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaznaczył, że opozycja jest zjednoczona w działaniu na rzecz przekazania tych pieniędzy dla chorych na choroby nowotworowe.

Fot. PTWP

Sejm opowiedział się w ubiegły czwartek przeciwko uchwale Senatu o odrzucenie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia.

Kosiniak-Kamysz zaapelował na wtorkowej konferencji prasowej do prezydenta o zawetowanie noweli i przedstawił gotowy do złożenia takiego podpisu dokument, żeby - jak powiedział - pomóc prezydentowi podjąć decyzję

Lider PSL zaznaczył, że o weto apelują "już wszystkie partie opozycyjne". - Opozycja jest tutaj w porozumieniu, jest zjednoczona w działaniu na rzecz przekazania tych pieniędzy dla chorych na choroby nowotworowe w najtrudniejszej sytuacji, na szybką diagnostykę - dodał.

Według towarzyszącego Kosiniakowi-Kamyszowi wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego (PSL), "większość przyzwoitych Polaków liczyła, że pan prezydent bez wahania, natychmiast podpisze to weto", gdyż - jak mówił - "jeżeli zestawimy potrzeby ludzi chorych na choroby nowotworowe ze środkami, które miały być przeznaczone na +wylęgarnię hejtu+, na +ściek nienawiści+, to dla każdego przyzwoitego człowieka nie ma wątpliwości, że to weto powinno być już dawno podpisane".

Kosiniak-Kamysz zapowiedział też złożenie w Senacie poprawki do budżetu na 2020 r., aby prawie 2 mld zł zostały przekazane - jak mówił - "nie na telewizję rządową, tylko na onkologię". - My różnimy się od innych nie tylko tym, że mówimy o tych sprawach, ale realizujemy - zaznaczył prezes PSL.

Uzasadniając zapowiadaną poprawkę, lider ludowców poinformował, że każdego roku choroby nowotworowe rozpoznawane są u 180 tys. osób, a w roku 2029 liczba ta wzrośnie do 220 tys. osób.

- Potrzeby są coraz większe. 30 tys. osób umiera przedwcześnie, ponieważ jest zbyt późna diagnostyka. Tylko około 30 proc. substancji leczniczych jest dostępnych w Polsce ze 100 proc. zarejestrowanych w Europie cząstek medycznych, które są wykorzystywane w leczeniu chorób nowotworowych - poinformował i przekonywał, że trzeba to zmienić, a weto prezydenta Dudy byłoby pierwszym krokiem.

Kosiniak-Kamysz przekonywał, że nie ma wzrostu "realnych nakładów na służbę zdrowia w procencie PKB". - Jest więcej pieniędzy wynikających z tego, że więcej składek wpływa. Ale jakbyśmy zobaczyli budżet NFZ za naszych rządów (PO-PSL), to też z roku na rok (było) coraz więcej pieniędzy - zapewniał.

Prezes PSL zwrócił uwagę, że rosną także koszty funkcjonowania służby zdrowia, m.in. ze względu na nowe technologie medyczne. - Brakuje lekarzy, brakuje pielęgniarek, jest niespełna tysiąc specjalistów onkologii. Nie powstał Narodowy Instytut Onkologii, zmieniono tylko nazwę na Centrum Onkologii, które funkcjonowało dawniej - stwierdził.

Kandydat na prezydenta podał jako przykład Centrum Onkologii w Krakowie, gdzie zrezygnowało z pracy - jak mówił - "około stu pracowników, lekarzy, ale nie tylko, głównie odpowiedzialnych za radioterapię i chemioterapię", co doprowadziło do tego, że "jest tam brak kadry medycznej". - Tu nie chodzi wyłącznie o sprawy ogólnokrajowe, ale chodzi też o sprawy lokalne. Nie ma poradni onkologicznych, w wielu powiatach nie ma dostępu do lekarza onkologa, a już nie mówię o onkologach dziecięcych - alarmował.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował we wtorek, że planowane w 2020 r. wydatki na świadczenia onkologiczne wzrosną do ponad 11 mld zł.

Kosiniak-Kamysz podkreślał, że onkologia i cała służba zdrowia są wśród priorytetów programowych PSL, jego kampanii prezydenckiej i wyraził zadowolenie z tego, że o onkologii mówi się coraz więcej, także w Brukseli.

- My ten temat podnosiliśmy już w kampanii europejskiej, wpisując do programu Europejskiej Partii Ludowej chęć utworzenia specjalnego funduszu do walki z chorobami nowotworowymi, wyrównywania szans w całej Europie. To się udaje, to jest realizowane w europarlamencie - oświadczył prezes PSL.

Podkreślił, że "cała służba zdrowia wymaga radykalnej reformy". - To jest temat najważniejszy dla mnie w kampanii prezydenckiej - oświadczył Kosiniak-Kamysz.

Mieczysław Rudy (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum