Kosiniak-Kamysz: propozycja złożona wcześniej rodzicom - ostateczna

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 marca 2014 22:28

- Propozycja złożona wcześniej rodzicom niepełnosprawnych dzieci ws. podwyżki świadczenia pielęgnacyjnego jest ostateczna - powiedział w czwartek (27 marca), po kolejnych rozmowach z protestującymi w Sejmie, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak Kamysz.

Okupujący od ponad tygodnia Sejm rodzice niepełnosprawnych dzieci domagają się podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego do poziomu płacy minimalnej już teraz. Rząd zgodził się na stopniowe podwyższanie wysokości świadczenia, tak aby poziom płacy minimalnej osiągnęło od 2016 r. Protestujących propozycja ta nie zadowala.

Protestujący w czwartek wieczorem rozmawiali na ten temat z ministrem pracy. Spotkanie trwało kilkanaście minut. Po jego zakończeniu Kosiniak-Kamysz powiedział dziennikarzom, że na stole pozostaje propozycja złożona już wcześniej. - Jest to jedyna propozycja i jest to propozycja ostateczna - zaznaczył.

Rząd proponuje, by świadczenie pielęgnacyjne wzrosło od maja do 1000 zł, od 2015 r. do 1200 zł, a od 2016 r. do 1300 zł netto.

Protestujący rodzice powiedzieli po spotkaniu, że pozostają w Sejmie i czekają na 1 kwietnia, kiedy ma się odbyć pierwsze czytanie projektu ustawy podwyższającego, zgodnie z propozycją rządu, wysokość świadczenia pielęgnacyjnego; projekt ma być procedowany jako poselski.

- Liczymy na poselskie porozumienie ponad podziałami, ale szczerze mówiąc, nie wiem, czy to nie są płonne nadzieje - powiedział jeden z protestujących. Dodał, że nie wini ministra pracy za to, iż nie miał on do zaoferowania nic innego niż poprzednia propozycja rządu. - Wiadomo, że to nie on pociąga za sznurki, lecz pan premier, któremu ubyło empatii po spotkaniu z nami- powiedział.

Protestujący rodzice niepełnosprawnych dzieci domagają się podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego do poziomu płacy minimalnej już teraz (w 2014 r. wynosi ona 1680 zł brutto, czyli 1237 zł netto).

Rząd zgodził się, żeby wzrosło ono od maja do 1000 zł, od 2015 r. do 1200 zł, a od 2016 r. do 1300 zł netto. Jak napisano w projekcie, propozycja ma na celu podwyższenie kwoty wsparcia do wysokości odpowiadającej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę netto prognozowanemu na 2016 r.

Projekt ws. wzrostu świadczenia pielęgnacyjnego był w środę przedmiotem obrad sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. Jego pierwsze czytanie ma się odbyć na posiedzeniu komisji 1 kwietnia. By skrócić proces legislacyjny - projekt ma zostać skierowany pod obrady Sejmu jako komisyjny.

W czwartek protest przed Sejmem rozpoczęli opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych; zapowiadają, że pozostaną tam do skutku. Domagają się tego samego, czego oczekują okupujący Sejm rodzice - podwyższenia przysługujących im zasiłków do poziomu płacy minimalnej. Sprzeciwiają się też różnicowaniu opiekunów w zależności od tego, czy zajmują się dorosłymi, czy dziećmi.

W czwartek podczas rozmów, które toczyły się w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, postulat ten nie zyskał jednak akceptacji ministra, ale z obu stron padły deklaracje woli dalszej współpracy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum