×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Kosiniak-Kamysz: potrzebna jest całościowa, odważna reforma ochrony zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia20 lutego 2020 16:01

Potrzebna jest całościowa, odważna reforma ochrony zdrowia, oparta nie tylko na finansowaniu, ale też na sposobie i ścieżce specjalizacyjnej, na większym otwarciu się na profilaktykę - podkreślił w czwartek (20 lutego) lider PSL, kandydat na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz: potrzebna jest całościowa, odważna reforma ochrony zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kosiniak-Kamysz, który w czwartek w Krakowie wziął udział w 44. Spotkaniu Chirurgów z Pediatrami i Internistami "Od pediatrii do geriatrii", zwracał uwagę na konieczne "zbliżenie interdyscyplinarne pomiędzy różnymi dziedzinami w medycynie", co ma wspomóc całościowe leczenie polskich pacjentów i umożliwić holistyczne podejście do chorego.

Nawiązując do specyfiki placówek-organizatorów spotkania, Kosiniak-Kamysz wskazywał, że "bliskość terytorialna musi przełożyć się nie tylko na bliskie położenie szpitali, ale na łatwość przechodzenia pacjenta - żeby mógł on być leczony przez wiele lat w Instytucie Pediatrii, a później mógł trafić do Szpitala Uniwersyteckiego".

- Z tym były problemy, często jest to niełatwy proces pod względem i finansowym - bo NFZ nie chce płacić za tych pacjentów - ale też pod względem emocjonalnym dla pacjenta i jego rodziny, którzy już przyzwyczaili się do opieki w danym miejscu - zauważył kandydat na prezydenta.

Mówiąc o interdyscyplinarności, prezes PSL wskazywał na kwestię starzejącego się społeczeństwa, które w przyszłości będzie stanowiło dużą grupę obywateli. - Cieszę się, że podejście do starzejącego się społeczeństwa, zmian, które następują, do polityki senioralnej, która dla mnie osobiście jest niezwykle ważna, jest też tutaj zauważone - zaznaczył. Jak dodał, "z roku na rok seniorów będzie coraz więcej, co wywołuje określone skutki dla systemu zabezpieczenia społecznego, ale przede wszystkim dla systemu ochrony zdrowia".

Polityk podkreślił również konieczność reform. - Ostatnio o zdrowiu jest trochę głośniej - i dobrze. Moim zdaniem potrzebna jest całościowa, odważna reforma ochrony zdrowia, oparta nie tylko na finansowaniu, ale też na sposobie i ścieżce specjalizacyjnej, na większym otwarciu się na profilaktykę, której niestety dzisiaj nie ma zbyt dużo - ocenił Kosiniak-Kamysz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze