Kosiniak-Kamysz o sieci szpitali: to niebezpieczny eksperyment na pacjentach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 marca 2017 14:30

Ustawa o sieci szpitali nie jest reformą służby zdrowia, jest niebezpiecznym eksperymentem na pacjentach, lekarzach, pielęgniarkach - powiedział w piątek (10 marca) w sejmie Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL). Podkreślał, że w jej wyniku wiele szpitali nie otrzyma finansowania.

Kosiniak-Kamysz o sieci szpitali: to niebezpieczny eksperyment na pacjentach
Ustawa o sieci szpitali jest niebezpiecznym eksperymentem na pacjentach, lekarzach, pielęgniarkach - wskazywał w sejmie Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PTWP

- Ustawa o sieci szpitali nie jest żadną reformą służby zdrowia, nie jest lekiem na bolączki polskiego systemu opieki zdrowotnej, jest niebezpiecznym eksperymentem na żywym organizmie, jest niebezpiecznym eksperymentem na pacjentach, lekarzach, pielęgniarkach, jest niebezpiecznym eksperymentem na polskim systemie ochrony zdrowia - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Zwracał uwagę, że choć szpitale, które nie zakwalifikują się do sieci, będą mogły przystąpić do konkursów na dotychczasowych zasadach, to jednak na ten sposób kontraktowania przeznaczono znacznie mniej środków i w rezultacie wiele placówek nie dostanie finansowania.

- Powiedzcie, ile oddziałów będzie zlikwidowanych; powiedzcie ilu lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, fizjoterapeutów, rehabilitantów straci pracę - apelował.

Kosiniak-Kamysz mówił też, że szpitale powiatowe, które zakwalifikują się do sieci, również będą musiały przystąpić do konkursów, by otrzymać finansowanie na działalność niektórych oddziałów, np. neurologicznych.

- Oddziały, które będą w sieci szpitali, będą się musiały dzielić swoimi pieniędzmi z oddziałami, które przegrają w konkursie - powiedział.

Pytał, co się stanie z lekarzami odbywającymi specjalizację na oddziałach, które zostają zlikwidowane, oraz jacy lekarze będą pracować w przychodniach nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, które mają działać przy szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR). Dopytywał również, czy szpitale otrzymają finansowanie na wyposażenie tych przychodni.

Kosiniak-Kamysz przekonywał, że wielu szpitalom grozi utrata otrzymanych środków unijnych, jeśli nie będą miały kontraktu z NFZ. Ocenił też, że nowe przepisy skłonią pacjentów do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w innych krajach Unii Europejskiej, co umożliwia prawo wspólnotowe.

Ocenił, że zaproponowana ustawa, "nie jest ani siecią, ani nawet pajęczynką, to są wnyki zastawione na polską służbę zdrowia, na pacjentów".

- Mam nadzieję, że sami w nie wpadniecie - dodał, zwracając się do rządu. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum