Kosiniak-Kamysz: nie widać nawet przecinka na temat ochrony zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2019 14:30

W programach społecznych rządu nie widzimy nawet przecinka na temat wsparcia opieki zdrowotnej - powiedział w poniedziałek (20 maja) w Kaliszu prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz: nie widać nawet przecinka na temat ochrony zdrowia
Zdrowie jest numerem jeden. Niestety, w programach społecznych rządu nie widzimy nawet przecinka, nawet zająknięcia się na temat wsparcia opieki zdrowotnej - wskazywał prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PTWP

Kosiniak-Kamysz przedstawił na konferencji prasowej w Kaliszu założenia programowe, z którymi PSL startuje w wyborach do europarlamentu. PSL startuje w wyborach do PE w ramach Koalicji Europejskiej.

- Zdrowie jest numerem jeden. Niestety, w programach społecznych rządu nie widzimy nawet przecinka, nawet zająknięcia się na temat wsparcia opieki zdrowotnej, dostępności do lekarzy, podniesienia płac fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, techników radiologii, całego personelu, który wspiera pacjenta w dojściu do zdrowia i w jego diagnozowaniu. Nie ma słowa o pielęgniarkach. Nie ma mowy o skróceniu kolejek i oddłużeniu szpitali, których zadłużenie wynosi 14 mld złotych - podkreślił prezes PSL.

Podkreślił też, że rośnie zadłużenie szpitali powiatowych a "tworzenie sieci szpitali nic nie da".

Jednym z postulatów PSL jest wprowadzenie Europejskiego Programu Walki z Chorobami Nowotworowymi.

- W gminie ma być profilaktyka i prewencja, informacja na temat zagrożenia chorobami nowotworowymi. A zagrożenie jest ogromne. To jest druga przyczyna zgonów w Polsce i w Europie. W Polsce z powodu nowotworów umiera 100 tys. osób. 30 tys. mogłoby żyć, gdyby diagnoza została postawiona wcześniej i leczenie byłoby bardziej nowoczesne. Na poziomie miasta powiatowego niezbędna jest diagnostyka. Na poziomie ośrodka subregionalnego, jakim jest Kalisz, ma być leczenie - dla każdego, nie dla wybranych - uważa Kosiniak-Kamysz.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum