XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Podstawowa opieka zdrowotna – o zmianach zapowiadanych i wdrażanych

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

Kosiniak-Kamysz: jestem gotowy do realizacji Paktu na Rzecz Zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2020 13:05

Jestem gotowy do realizacji Paktu na Rzecz Zdrowia; wzywam wszystkich, którzy się pod tym paktem podpisali do natychmiastowego podjęcia współpracy na rzecz poprawy dostępności, szczególnie w wymiarze chorób onkologicznych - powiedział we wtorek, 4 lutego, lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Fot. PTWP

Szef PSL przypomniał na konferencji prasowej w Sejmie, że we wtorek obchodzony jest XX Światowy Dzień Walki z Rakiem.

- Sprawy onkologii to jeden z najważniejszych tematów jakie powinniśmy poruszać, nie tylko w debacie publicznej, ale tak naprawdę w naszych działaniach - podkreślił.

- Dla mnie jako kandydata na prezydenta, reforma służby zdrowia to podstawowe zadanie. Nie będę oglądał się na koszty polityczne, będę współpracował ze wszystkimi na rzecz wprowadzenia Paktu na Rzecz Zdrowia - zadeklarował Kosiniak-Kamysz.

Lider PSL zwracał uwagę, że w Polsce mamy niespełna tysiąc lekarzy onkologów, brakuje poradni onkologicznych, centra onkologii, które zostały od początku roku nazwane Narodowym Instytutem Onkologii przeżywają kryzys finansowy, a dostępność pacjentów do nowoczesnych terapii jest ograniczona.

- Tylko 30 procent substancji medycznych, które mogą być wykorzystywane w walce z chorobami nowotworowymi jest dostępnych w Polsce, z tych dostępnych w Europie. Jest nierówność w dostępie do leczenia onkologicznego pomiędzy pacjentami w Unii Europejskiej - stwierdził Kosiniak-Kamysz.

Dlatego - dodał - proponujemy realizację Paktu na Rzecz Zdrowia, pod którym przed wyborami parlamentarnymi podpisali się w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego minister zdrowia Łukasz Szumowski, w imieniu Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska, w imieniu Lewicy Robert Biedroń i Włodzimierz Czarzasty, a ja podpisałem się w imieniu Koalicji Polskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Jestem gotowy do realizacji tego Paktu na Rzecz Zdrowia. Wzywam wszystkich kandydatów - szczególnie tych, którzy się pod tym paktem podpisali - do natychmiastowego podjęcia współpracy na rzecz poprawy dostępności, szczególnie w wymiarze chorób onkologicznych - oświadczył Kosiniak-Kamysz.

Zapowiedział też, że na poziomie Senatu jego ugrupowanie zgłosi poprawkę do budżetu, "żeby dwa miliardy złotych nie poszły na telewizję rządową, tylko były przeznaczone na walkę z rakiem".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum