Kosiniak-Kamysz: brakuje planu odmrażania ochrony zdrowia

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia28 kwietnia 2021 16:43

Dobrze, że jest plan luzowania obostrzeń w gospodarce. Brakuje jednak planu odmrażania ochrony zdrowia - uważa szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz: brakuje planu odmrażania ochrony zdrowia
Władysław Kosiniak-Kamysz: trzeba odmrażać nie tylko gospodarkę, ale i ochronę zdrowia; FOT. Shutterstock
  • Oczekuję od ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i premiera Mateusza Morawieckiego przedstawienia powrotu do normalności w ochronie zdrowia - mówi
  • Luzowania obostrzeń w gospodarce to dobre posunięcie, brakuje w tej strategii prawdziwego odmrażania ochrony zdrowia - uważa szef ludowców
  • Od 1 maja będą obowiązywały jednolite zasady bezpieczeństwa w całym kraju i zacznie się znoszenie kolejnych obostrzeń

- Nie działały przez miesiące diagnostyka, rehabilitacja, możliwość zabiegu planowego, leczenia w prawidłowy sposób. Więc dzisiaj oczekuję od ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i premiera Mateusza Morawieckiego przedstawienia powrotu do normalności w ochronie zdrowia - powiedział prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Nie ma strategii dla ochrony zdrowia

Szef PSL odnosząc się zapowiedzi luzowania obostrzeń w gospodarce stwierdził, iż to dobre posunięcie, że jest „ten plan przedstawiony do przodu”. Dodał jednak, że brakuje mu w tej strategii „prawdziwego odmrażania ochrony zdrowia”.

- Co zrobimy z zabiegami planowymi, czy zostaną zwiększone kontrakty, bo one naszym zdaniem powinny zostać zwiększone, żeby szpitale mogły funkcjonować normalnie. Trzeba wypłacić wszystkim szpitalom należne im pieniądze, nie powodować pogłębiania się zadłużenia. Należy też docenić pracowników nie tylko tych, którzy walczyli z covidem, ale też tych, na których barki spadnie teraz dużo pracy - dodał Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef PSL wskazał oczekiwania wobec rządu w kwestii poprawy działania ochrony zdrowia.

- Jasne (zasady - red.) odmrażania ochrony zdrowia, koniec teleporad w POZ-tach, powrót do normalnego leczenia u lekarza rodzinnego, powrót do zabiegów i diagnostyki leczenia wszędzie, gdzie to możliwe i dofinansowanie tego leczenia - tego oczekujemy w najbliższych dniach i tygodniach - podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Tak odmraża się Polska

Przypomnijmy, że od 1 maja będą obowiązywały jednolite zasady bezpieczeństwa w całym kraju - zostaną otwarte m.in. salony fryzjerskie i kosmetyczne. 8 maja zostaną otwarte hotele - w reżimie sanitarnym i przy 50 proc. obłożeniu.

15 maja będzie zniesiony obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu (jeśli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15).

Od 29 maja szkoły podstawowe i średnie wracają do nauki stacjonarnej dla wszystkich uczniów, z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego (wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy).

Więcej o znoszonych obostrzeniach: Adam Niedzielski zapowiedział luzowanie obostrzeń bez regionalizacji

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum