Kościół nie poprze projektu ustawy o leczeniu niepłodności

Autor: TOK FM/Rynek Zdrowia • • 01 sierpnia 2014 11:51

Episkopat zajmie krytyczne stanowisko wobec projektu ustawy o leczeniu niepłodności, skierowanego do konsultacji społecznych przez MZ.

Jak za Katolicką Agencją Informacyjną podaje TOK FM, w jednej z opinii, przygotowanych na potrzeby wspomnianego zespołu Episkopatu, można przeczytać m.in., że "w perspektywie nauczania Kościoła nie ma możliwości poparcia tego projektu w procedurze legislacyjnej".

Projekt Ministerstwa Zdrowia spotkał się z taką oceną, gdyż "sankcjonuje prawnie w znacznej mierze stan faktyczny, jaki ma miejsce obecnie". Zdaniem Kościoła, wbrew swojemu tytułowi, ustawa nie ustanawia systemu leczenia bezpłodności w Polsce, lecz ma dokonać legalizacji przez państwo i poddać jego kontroli olbrzymi "przemysł in vitro", jaki miałby dziś działać w szarej strefie.

Ceną za to ma być finansowanie wszystkich zabiegów in vitro ze środków NFZ. A tymczasem - według przytaczanej opinii - zapłodnienie pozaustrojowe nie jest metodą leczenia niepłodności, lecz wyłącznie środkiem zastępczym.

Ekspert Episkopatu wymienia wiele wątpliwych z jego punktu widzenia elementów projektu ustawy. Jednym z podstawowych zarzutów jest "brak ograniczeń podmiotowych dawców i biorców" komórek rozrodczych oraz zarodków. Projekt ustawy przewiduje możliwość korzystania z in vitro zarówno małżeństw lub osób pozostających w pożyciu, jak i osób nieżyjących w żadnych związkach.

Więcej: www.tokfm.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum