Koronawirus w Szwecji: rząd, wbrew naukowcom, łagodzi restrykcje

Autor: oprac. JW • Źródło: PAP27 maja 2021 20:06

Rząd Szwecji ogłosił dziś poluzowanie restrykcji przeciwepidemicznych od 1 czerwca - i to mimo utrzymywania się wysokiego poziomu zakażeń koronawirusem.

Koronawirus w Szwecji: rząd, wbrew naukowcom, łagodzi restrykcje
W Szwecji rząd łagodzi obostrzenia. Fot. Shutterstock
  • Widzimy początek końca (epidemii), ale nie można powiedzieć, że to koniec - ocenił premier Szwecji Stefan Loefven
  • Naukowcy apelują o kontynuowanie ograniczeń
  • Pierwszym etapem poluzowania obostrzeń będzie m.in. podniesienie limitu widowni w kinach i teatrach

Limit osób w kinach i teatrach wzrośnie z 8 do 50 osób, a na sportowych otwartych trybunach z 8 do 100 lub 500 (miejsca siedzące). Restauracja będą mogły być otwarte o dwie godziny dłużej do 22.30. Otwarte zostaną wesołe miasteczka.

Według rządowego planu kolejne znoszenie ograniczeń ma nastąpić na początku oraz w połowie lipca, a przedostatni etap będzie we wrześniu. Data powrotu do pełnej normalności nie została podana.

Jeden z najwyższych wskaźników zakażeń w Europie

W Szwecji liczba potwierdzonych przypadków Covid-19 na 100 tys. mieszkańców wynosi obecnie 427 i jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie.

W opinii towarzyszącego premierowi na konferencji prasowej dyrektora Urzędu Zdrowia Publicznego decyzja rozpoczęciu znoszenia restrykcji jest możliwa dzięki "spadającemu trendowi". - W niektórych częściach kraju rozprzestrzenienie koronawirusa zmniejszyło się o 30-40 proc., a prawie 45 proc. dorosłych otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19 - podkreślał Johan Carlson.

Regionem, gdzie wciąż rośnie liczba zakażeń, głównie za sprawą dzieci i młodzieży, jest Norrbotten z miastem Kiruna na północy Szwecji.

Epidemiolodzy ostrzegają

O rezygnację z przedwczesnego luzowania restrykcji zaapelowali w wydanym we wtorek oświadczeniu epidemiolodzy z Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. Eksperci uważają, że z decyzją należało poczekać jeszcze przynajmniej do połowy czerwca, gdyż "poziom zakażeń wciąż jest wysoki". - Istnieje ryzyko, że ludzie odczytają znoszenie ograniczeń jako pełną wolność - stwierdzili naukowcy.

W ciągu ostatniej doby potwierdzono w Szwecji 1366 przypadków zakażenia koronawirusem, a liczba zgonów na Covid-19 zwiększyła się o 15 - do 14 451.

Władze Szwecji, które w 2020 roku najpierw wprowadziły jedynie zalecenia, a później restrykcje w związku z pandemią, nigdy nie zdecydowały się na lockdown.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum