Koronawirus: nowe obostrzenia od 6 czerwca. Co się zmieni? Nowe regulacje dotyczą wesel, targów i komunikacji LISTA ZMIAN

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia04 czerwca 2021 15:03

Od niedzieli, 6 czerwca, nastąpi duże luzowanie obostrzeń w Polsce. Zmiany dotyczą m.in. organizacji wesel, zgromadzeń, konferencji oraz targów. Nowe będą też zasady obowiązujące w transporcie publicznym. Co będzie wolno robić, a czego nie?

Koronawirus: nowe obostrzenia od 6 czerwca. Co się zmieni? Nowe regulacje dotyczą wesel, targów i komunikacji LISTA ZMIAN
Luzowanie obostrzeń od 6 czerwca obejmie m.in. zmiany w transporcie publicznym. Fot. Shutterstock
 • W niedzielę, 6 czerwca, nastąpi kolejne, duże luzowanie obostrzeń w Polsce
 • Zmienią się m.in. limity na weselach, w transporcie publicznym, można będzie też organizować targi i konferencje
 • Jednak lista utrzymanych obostrzeń wciąż jest długa. Sprawdź, czego nadal nie wolno

Koronawirus w Polsce: od 6 czerwca luzowanie obostrzeń

Kolejne duże luzowanie obostrzeń nastąpi od niedzieli, 6 czerwca. O zmianach w tym zakresie minister zdrowia Adam Niedzielski informował na konferencji prasowej 2 czerwca. Niedługo potem lista obostrzeń, które zostaną zniesione pojawiła się w rządowym serwisie poświęconym koronawirusowi, natomiast odpowiednie rozporządzenie w sprawie w sobotę, 5 czerwca, opublikowano w Dzienniku Ustaw.

- Sytuacja epidemiczna w Polsce ustabilizowała się. Odnotowujemy dalsze spadki dziennej liczby zakażeń i zajętości łóżek, mimo rosnącej mobilności Polaków. Dlatego przechodzimy do dalszego luzowania obostrzeń – powiedział kilka dni temu szef resortu zdrowia.

Jakie zmiany od 6 czerwca?

Co zmieni się od 6 czerwca? Wśród najważniejszych decyzji rządu jest między innymi odmrożenie branży targowo-konferencyjnej, czyli możliwość organizowania kongresów i targów przy zachowaniu określonych limitów. Poza tym nastąpi zwiększenie limitu osób, które mogą uczestniczyć w weselach oraz zgromadzeniach (limit oznacza jednak, że utrzymano zakaz organizowania zgromadzeń spontanicznych), ale również liczby pasażerów w komunikacji miejskiej. Dodatkowo otwarte zostaną również sale zabaw dla dzieci.

Luzowanie obostrzeń 2021 od 6 czerwca:

 • Większy limit na imprezach okolicznościowych – w weselach, imprezach, zgromadzeniach, spotkaniach organizowanych na świeżym powietrzu albo w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej może uczestniczyć maks. 150 osób. 
 • Można organizować targi i konferencje – limit uczestników to 1 osoba na 15 metrów kwadratowych
 • Więcej pasażerów w transporcie publicznym – do 75 proc. obłożenia
 • Otwarcie sal zabaw dla dzieci – przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 metrów kwadratowych.

Co istotne, do nowych obowiązujących od 6 czerwca limitów nie będą wliczane osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19. Przedstawiciele rządu obiecują również, że przy „przy utrzymującym się niskim poziomie zakażeń, możliwe będzie kolejne luzowanie obostrzeń na czas wakacji”.

Koronawirus: czego nadal nie wolno? Obowiązkowe są m.in. maseczki i dystans

Wszystkie pozostałe obostrzenia sanitarne, które dotąd nie zostały zniesione, pozostaną utrzymane i będą obowiązywały na razie do 25 czerwca. Problem w tym, że obostrzenia luzowano już kilkukrotnie, więc dość trudno zorientować się, co już wolno, a czego jeszcze nie. Zebraliśmy więc najważniejsze zasady, które wciąż obowiązują i będą aktualne również po 6 czerwca.

Koronawirus: co wolno, a czego nie. Utrzymane obostrzenia:

 • Obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi. Wyłączeniu z obowiązku są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia); osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące; osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, osoby niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie
 • Zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe w całym kraju. Nos  i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Maseczkę trzeba nosić m.in. na terenie nieruchomości, w komunikacji publicznej, sklepach, galeriach handlowych, punktach usługowych, zakładach pracy, w kinie i teatrze, w przychodni, szpitalu, kościele, szkole, a także urzędach i budynkach użyteczności publicznej
 •  Limity osób w już otwartych miejscach, m.in w muzeach, galeriach sztuki, kinach, galeriach handlowych, miejscach kultu i kościołach, restauracjach, hotelach, basenach, siłowniach, centrach fitness i innych obiektach sportowych
 • Utrzymany został zakaz działania dyskotek i klubów nocnych, wyjątkiem są kluby taneczne

Dodajmy, że od 1 czerwca w Polsce można już pobrać paszport covidowy, czyli Unijny Certyfikat COVID (UCC). Dokument ma umożliwić swobodne podróżowanie po Europie, ale będzie również stanowił potwierdzenie przyjęcia szczepionki, co ma zasadnicze znaczenie w kontekście luzowania obostrzeń i utrzymywanych limitów. Zaświadczenie można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta (IKP) w wersji elektronicznej albo w formacie PDF. Docelowo będzie ono również dostępne w aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel. 

Czytaj również: Paszport covidowy: dla kogo i na jak długo? RAPORT

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum