Koronawirus a zamknięcie kościołów: rektor WUM apeluje o natychmiastową decyzję

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2020 12:55

W tej sytuacji tylko natychmiastowa decyzja o zamknięciu kościołów byłaby prawdziwym wyrazem troski o dobro i zdrowie wiernych oraz ich bliskich - apeluje w czwartek (12 marca) do wiernych i kościelnych hierarchów prof. Mirosław Wielgoś, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Decyzja o zamknięciu Kościołów byłaby prawdziwym wyrazem troski o dobro i zdrowie wiernych oraz ich bliskich - mówi prof. Mirosław Wielgoś. Fot. WUM

- Zamknięcie uczelni, szkół, kin, teatrów i obiektów sportowych to naprawdę dobry - i na tę chwilę jedyny słuszny - ruch. Bez względu na to, czy to się komuś podoba, czy nie. To nie mają być działania populistyczne, dla poklasku. To są działania PREWENCYJNE. Tylko one mogą uchronić nas przed katastrofą - wskazuje rektor WUM.

Dodaje, że nie unikniemy już 1000 potwierdzonych chorych za 8-10 dni.

- Należy się z tym pogodzić. Ale dzięki tym zdecydowanym działaniom, o których wspomniałem na początku i których jesteśmy uczestnikami, być może unikniemy porażającej liczby 28 tysięcy chorych w drugiej połowie kwietnia - podkreśla prof. Wielgoś.

Zaznacza, że izolacja, kwarantanna, higiena - to najważniejsze obecnie pojęcia i czynności, którym ''musimy się poddać i do których musimy się stosować''.

- Z całą pewnością nie chcę obrażać niczyich uczuć religijnych, ale uważam, że w obecnej sytuacji należy zamknąć Kościoły i ograniczyć do nich dostęp wiernych. Modlić można się wszędzie i na różne sposoby - nie tylko osobiście uczestnicząc w Mszy - pisze rektor w komunikacie.

Zwraca uwagę, że kościół pełen modlących się ludzi, narażonych na bardzo bliski i bezpośredni kontakt, z całą pewnością stanowi doskonale miejsce do rozprzestrzeniania się wirusa.

- Apeluję o jak największy rozsądek - zarówno wiernych, jak i kościelnych hierarchów. W tej sytuacji tylko natychmiastowa decyzja o zamknięciu Kościołów byłaby prawdziwym wyrazem troski o dobro i zdrowie wiernych oraz ich bliskich - podsumowuje prof. Mirosław Wielgoś.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum