Koronawirus. WHO wprowadza określenia na nowe warianty

Autor: JKB • Źródło: Rynek Zdrowia01 czerwca 2021 12:14

Niedawno WHO ogłosiło, że wprowadza nowe określenia związane z kolejnymi wariantami koronawirusa. Od teraz będą używane wyłącznie litery greckiego alfabetu.

Koronawirus. WHO wprowadza określenia na nowe warianty
Wprowadzane są nowe nazwy wariantów kornawirusa. FOT. Shutterstock
 • Odkąd pojawiły się nowe warianty COVID-19, łączono je z poszczególnymi krajami
 • Pod koniec 2020 roku mówiono o brytyjskiej odmianie koronawirusa
 • W 2021 roku pojawiły się także południowoafrykański, indyjski czy brazylijski

Nowe oznaczenia koronawirusa

Wprowadzone rozwiązanie znacznie ułatwi działanie – odmiana wirusa nie będzie miała nazwy od kraju, w którym została odkryta po raz pierwszy. Jedna z przedstawicielek WHO Maria Van Kerkhove stwierdziła, że "żaden kraj nie powinien być stygmatyzowany za wykrycie i poinformowanie o wariancie". Uproszczenie nazw wariantów przy użyciu greckich liter alfabetu pozwoli na unikanie nacjonalizacji problemu.

Od teraz pojawią się takie oznaczenia:

 • wariant brytyjski - Alpha (B.1.1.7)
 • wariant południowoafrykański - Beta (B.1.351)
 • wariant brazylijski - Gamma (P.1)
 • wariant indyjski - Delta (B.1.617.2)

 WHO oprócz tego nadało też nazwy tzw. wariantom budzącym zainteresowanie, które określono literami od Epsilon do Kappa. Nowe nazwy nie zastąpią naukowych wariantów, ale będą one wykorzystywane w pracach badawczych.

WHO sugeruje używanie nowych nazw przez władze państwowe, media oraz inne podmioty. Naukowcy przypominają również o tym, że większość szczepionek działa na wszystkie warianty. Jednocześnie badacze przestrzegają przed kolejnymi mutacjami koronawirusa - mogą się one pojawić w krajach, gdzie gdzie wciąż jest niski poziom wyszczepienia populacji.

Nowe warianty i nowe zagrożenia

Chcąc być na bieżąco, warto przeglądać regularnie oficjalną stronę WHO, gdzie znajdują się informacje dotyczące tego, kiedy poszczególny wariant koronawirusa pojawił się na świecie. Początkowe wiadomości związane z nowymi odmianami wywoływały panikę wśród ludzi na cały świecie.

Na szczęście naukowcy pospieszyli z wyjaśnieniem i wielokrotnie uspokajali, że nie ma powodów do paniki, ponieważ cały czas zajmują sprawdzaniem "zjadliwości" mutacji. Teraz o nowych wariantach COVID-19 wiemy znacznie więcej, a uproszczone nazwy rzeczywiście pomogą w szybszej światowej komunikacji zdrowotnej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze